KONKURS
Na dobry początek roku szkolnego zorganizowaliśmy dla Was konkurs. 🙂 Dokończcie zdanie „Prawdziwa przyjaźń to…” – i zamieście je w komentarzu pod tym postem na naszym blogu. Napiszcie również, którą z wymienionych niżej książek, chętnie zobaczylibyście w swoim księgozbiorze.
Dla trójki szczęśliwców czeka specjalna nagroda! Do wygrania książki, gdzie o przyjaźni właśnie jest mowa. 🙂
Wyniki konkursu podamy 8 września po godz. 15.00 w komentarzu pod tym postem.
Mamy dla Was do rozdania:
Światło we mgle — Kasia Gašparik
Julka i Ewka mają ze sobą wiele wspólnego. Od dzieciństwa są przyjaciółkami, chodzą razem do ogólniaka, spędzają razem każdą wolną chwilę. Łączy je również miłość – nie tylko do rocka, ale i do dwóch braci, Michała i Artura. Obie nastolatki mają też podobny problem – domowe piekło spowodowane alkoholizmem rodziców.
Światło we mgle to pełna młodzieńczej energii, momentami zabawna, innym razem wzruszająca opowieść o wchodzeniu w dorosłość, pierwszych fascynacjach, koncertach, nastoletnich wygłupach oraz rodzinnych problemach. A nade wszystko o walce – o miłość, o siebie i o lepsze jutro.
Szczegóły
- Rodzaj literatury: Literatura młodzieżowa
- Wydawca: Novae Res, 2014
- Format: 121x195mm, oprawa miękka
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 184
- ISBN: 978-83-7942-185-5
Pomyśl tylko życzenie. Tom I. Z deszczu pod rynnę — Ewa Zienkiewicz
„Mój dziadek to podły faszysta. A rodzice to para zakłamanych mieszczuchów. Bezbarwnych, nijakich, chodząca przeciętność. Za grosz ambicji, życiowego sprytu czy wzniosłych ideałów! I żeby chociaż próbowali mnie uchronić przed takim samym losem”.
Anka Rawicka to zwyczajna, znudzona rutyną i szarą codziennością nastolatka z jedną dość osobliwą skłonnością: kiedy jest wściekła, na złość rodzicom i całemu światu wchodzi do wanny z kolorowym czasopismem do czytania i w ubraniu. Pewnego wieczoru właśnie w taki sposób bierze kąpiel, a po chwili budzi się w zupełnie obcej łazience – sama też wygląda inaczej. Tylko dlaczego kuleje? I co łączy ją z Patrycją z obskurnej kamienicy, utalentowaną Nikolą z bogatej rodziny i rudowłosą Marysią z górskiej osady? Jakie jeszcze niespodzianki spotkają Ankę w związku z nową, dziwną sytuacją?
A może to wszystko wina nieopatrznie wypowiedzianego życzenia?
„Pomyśl tylko życzenie” to niesamowicie wciągająca historia o przygodach nastoletniej Ani Rawickiej. Książka ta niesie ze sobą powiew młodości, dlatego przypadnie do gustu także starszym czytelnikom. Serdecznie polecam!
Sylwia Stawska
kobiecerecenzje365.blogspot.com
„Pomyśl tylko życzenie” to bardzo dobra, życiowa książka, z mądrym przesłaniem, po którą powinny sięgnąć niezadowolone z życia nastolatki. Zdecydowanie polecam!
Marlena
z-ksiazka-w-reku.blogspot.com
Przeczytałam jednym tchem. Naprawdę polecam!
Paulina Ponieważ
volusequat.blogspot.com
Ewa Zienkiewicz jest z wykształcenia architektem, a z zamiłowania pisarką. W swoich książkach nawiązuje do własnych doświadczeń w zawodzie nauczycielki, urzędniczki, projektantki, a także do podróży po krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Szczegóły
- Rodzaj literatury: Literatura młodzieżowa
- Wydawca: Novae Res, 2016
- Format: 121x195mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 184
- ISBN: 978-83-8083-211-4
Nina Baksik i jej zwariowane 13 — Patrycja Koza
Pierwszy dzień w szkole nie jest łatwy. Każdy chce przecież pokazać się od jak najlepszej strony. Zaimponować zarówno rówieśnikom, jak i nauczycielom. Nina Baksik rozpoczyna gimnazjum z głową pełną wątpliwości. Czy zostanie zaakceptowana? Czy znajdzie przyjaciół? I czy poradzi sobie ze szkolnymi obowiązkami? To historia przedstawiona z perspektywy zwyczajnej, zwariowanej nastolatki, która w lekki, zabawny sposób opisuje swój świat. Opowiada o swojej rodzinie, nieznośnych kolegach, przyjaźniach i pierwszych miłościach.
Szczegóły
- Rodzaj literatury:Literatura młodzieżowa
- Wydawca:Novae Res, 2015
- Format: 121x195mm, oprawa miękka
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 128
- ISBN: 978-83-7942-717-8
Uszkodzona dusza — Ada Katarzyna Szewczyk
Leah ma szesnaście lat, fobię społeczną, nadopiekuńczych rodziców i kilkoro dziwnych przyjaciół. Uwielbia kawę, nienawidzi świetlówek, a jej żywiołem jest noc. Podczas pełni księżyca odczuwa dziwne instynkty, a poza tym pisze fantastyczne książki i wyśmiewa się z romansów paranormalnych. Po mieście, w którym mieszka, włóczy się wataha wilków…
W tej książce nie znajdziecie niczego, czym dotychczas kipiała literatura młodzieżowa. Tutaj zdecydowanie brak motylków, serduszek i błyszczących w promieniach słonka wampirków. To twarde urban fantasy w ciężkim rytmie Black Sabbath i atmosferze postsocjalistycznego blokowiska. Okraszona sporą dawką czarnego humoru pierwsza część historii szesnastoletniej wilkołaczycy Lei, krytycznym okiem patrzącej na absurdy rzeczywistości.
Szczegóły
- Rodzaj literatury:Literatura młodzieżowa
- Wydawca:Novae Res, 2016
- Format: 121x195mm, oprawa miękka
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 336
- ISBN: 978-83-8083-174-2
Mały wojownik — Weronika Kroczka
„Mały wojownik” to szalone przygody Eryka i trójki jego przyjaciół porwanych do niewoli przez wrogich żołnierzy.
Już wkrótce okaże się, że te szczególne dzieci mogą mieć wpływ na losy całej wojny.
Książka pokazuje, jak ważne są przyjaźń, odwaga oraz gotowość do poświęcenia dla innych.
Eryk mógłby być zwykłym chłopcem, mógłby wraz z mamą chodzić do sklepu, łowić z tatą ryby, bawić się z młodszą siostrą Zuzką. Ale niestety akurat tego chłopca spotkał pech – urodził się w czasie wojny. Kraje Północy i kraje Południa rozpoczęły walki na kilka lat przed jego narodzinami, więc nie wiedział, jak to jest żyć w spokoju. Za to jego rodzice pamiętali czasy spokojnych dni. Gdy nie musieli się niczym martwić, bawili się, pracowali. Lecz kiedy rozpoczęła się wojna, wszystko zupełnie się pozmieniało.
Weronika Kroczka urodziła się 26 czerwca 1999 w Gdyni. Pisanie jest jedną z jej pasji, tak jak czytanie książek, szczególnie tych z gatunku fantasy. Lubi śpiewać i rysować. „Mały wojownik” jest jej debiutem literackim.
Szczegóły
- Rodzaj literatury: Literatura młodzieżowa
- Wydawca: Novae Res, 2016
- Format: 121x195mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 128
- ISBN: 978-83-8083-154-4
Chłopcy z zielonych stawów — Jan Izydor Korzeniowski
Ta prawdziwa opowieść o serdecznej przyjaźni chłopców odrywa od klawiatury i ekranu monitora i przenosi nas w czasy przedwojenne, do wadowickiej wsi Podstawie. Tu rozciągają się szerokie wody stawów, pełne życia, bogatej roślinności, gdzie kłębi się ruchliwa moczarka kanadyjska i widać stojące w nich, pulsujące białością wełniane chmury, jakby świat obrócił się do góry nogami.
Niedaleko, za torami będącymi zarazem granicą, od której ciągnęły się zabudowania wsi Podstawie mieszkał chłopiec nazywany Pigusiem. Był półsierotą i podwójnym kaleką. Zamykany w małej izbie w zimowe dni, siedząc przy zamarzniętym oknie patrzył na wrogi dla niego świat i marzył. Marzenia miał zwyczajne, proste, normalne, tyle że było ich tak wiele: mieć zdrową nogę, niechaj ta sztywność w prawym łokciu ustąpi, niech ręka będzie ręką sprawną a nie kaleką, niech zawsze będą koło niego przyjaciele Ziutek, Jędrek, Franuś-Beczka i Czesiu, żeby nigdy nie rósł na polach pęczak ani kapusta, żeby pies, Cygan, nie był uwiązany, żeby on, Piguś, chodził do szkoły, żeby na stawach mógł pływać, żeby potrafił jaskółki chwytać za ogon, żeby… żeby… żeby zawsze był tak szczęśliwy, jak… w Świętojańską Noc…
Przygody, przyjaźń, dziecięca beztroska i fantazja – tego powinniśmy uczyć nasze dzieci. Szczególnie teraz, kiedy tak wiele czasu spędzają przy komputerach i telewizji, warto im pokazywać ten alternatywny świat! Wierzę, że nie tylko mnie zauroczył klimat tej lektury. Polecam gorąco wszystkim rodzicom, którym zależy na pokazaniu dzieciom, że o wartości człowieka stanowi jego postawa wobec innych ludzi, a nie ilość elektronicznych gadżetów, jakimi się otacza.
Agata Pyka, Wrocław
Szczegóły
- Rodzaj literatury: Literatura młodzieżowa
- Wydawca: Novae Res, 2014
- Format: 121x195mm, oprawa miękka
- Wydanie: Pierwsze
- Liczba stron: 196
- ISBN: 978-83-7942-024-7
AURORA | wrzesień 1, 2016 -
„Prawdziwa przyjaźń to skarb na całe życie”. Chętnie zobaczyłabym w swoim księgozbiorze „Światło we mgle” — Kasia Gašparik
Wearesohappypeople | wrzesień 1, 2016 -
To wspólny śmiech i łzy, to mozliwosc pomocy zawsze i wszędzie, to wspólne przygody, plany i historie, to długie i krótkie rozmowy, to chwile milczenia, które mówią więcej niż milion słów, to prawdziwy dar.
Wearesohappypeople | wrzesień 1, 2016 -
„Uszkodzona dusza”
Beata Beata | wrzesień 2, 2016 -
Pierwsza przyjaźń jest bardzo ważna w naszym życiu gdy poznamy odpowiednią osobę zaczynamy jej ufać rozmawiamy o wszystkim otwieramy się potrafimy się dzielić myśleć o innych. Bardzo często w życiu pierwsze przyjaznie sa najtrwalsze zaczynaja sie od szkoly i trwają przez całe życie ale czesto jest tak ze w doroslym zyciu kazdy idzie w inna strone i dzielace nas kilometry niszcza przyjazc i inne środowiska również. Ale przecież prawdziwa przyjaźń powinna przetrwać wszystko no właśnie i tutaj mam problem ciężko znaleźć przyjaciela tzw aż po grób moim przyjacielem jest mój mąż z nim rozmawiam o wszystkim z nim śmieje się płacze na niego mogę liczyć w każdej sytuacji nigdy mnie nie zawiod. Po przeczytaniu recenzji książek chciałabym przeczytać Światło we mgle bardzo lubię tego typu książki kilka zdań o tej książce a wiem że będzie ja sie super czytało.
Kasik_787 | wrzesień 2, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to naturalność… zgodność z prawami natury… szczerość. Wzajemne poczucie zaufania w każdej sprawie, świadomość, że mamy kogoś kto nas wesprze i komu można się zwierzyć. Kto zawsze wysłucha i doradzi, pójdzie na spacer, przytuli gdy źle i uśmiechnie się gdy dobrze. Chętnie przygarnę książkę Nina Baksik i jej zwariowane 13 — Patrycja Koza.
JagoJa | wrzesień 2, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka i relacja, która jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia szczęścia, bo wtedy nasze życie staje się barwniejsze i przede wszystkim mamy z kim dzielić nasze radości, smutki, sukcesy i porażki. Warto jednak pamiętać, że licząc na pomoc i obecność naszego przyjaciela, my też musimy być gotowi mu ją zaoferować.
Ewa Wolska | wrzesień 2, 2016 -
To komunia dusz. Troska, ale nie zbyteczne zadawanie trudnych pytań. Pomoc, ale nie wyręczanie. Wskazówka, ale nie gotowy przepis bez możliwości manewru. To bycie naprawdę blisko, lecz w poczuciu, że autonomia wciąż jest zachowana.
Byłabym zadowolona, gdyby trafiła do mnie pozycja: „Chłopcy z zielonych stawów”
AleksandraZ | wrzesień 2, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to coś pięknego i wyjątkowego. To coś co sprawia, że możemy w 100 % otworzyć się przed drugą osobą, wiedząc, że ona nas zrozumie i nie odrzuci, nawet jeśli nie zgadza się z naszym punktem widzenia. Prawdziwy przyjaciel to ktoś przed kim możemy głośno myśleć. Dzięki tej relacji możemy poczuć się w pełni akceptowani, możemy dzielić z drugą osobą nasze smutki i radości. Myślę, że jest to rodzaj niezwykłej relacji i z pewnością każdy chciałby znależć na swej drodze prawdziwego, szczerego, bezinteresownego przyjaciela. Bo prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna. Choć tak naprawdę w tej relacji każdy osiąga niesamowite korzyści- drugą osobę, której można zaufać, która w najgorszych momentach naszego życia wyciągnie nas z dołka i przywróci radość z życia. To także ustawiczna praca, ciągłe poznawanie siebie, swoich wad i zalet.
W swoim księgozbiorze z chęcią zobaczyłabym książkę „Światło we mgle”.
Karolina | wrzesień 2, 2016 -
Myślę, że prawdziwa przyjaźń to bezgraniczne zaufanie, akceptacja i troska o drugą osobę. Uważam, że jest niepowtarzalna, ponieważ jest szczera. Przyjaźni tej nie da się dokładnie opisać, bo dla każdego jest unikalna. Gdy mamy prawdziwą przyjaciółkę bądź przyjaciela wiemy, że mamy oparcie, a także wsparcie. Wiemy, że nie zostaniemy sami nawet w tych najgorszych chwilach.
-„Światło we mgle” Kasia Gasparik
Paula | wrzesień 3, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to relacja trudna do stworzenia – wymaga wielu wyrzeczeń, pracy nad sobą, szczerości i otwartości, jednakże jeżeli się uda ją zbudować i scementować, to stanowi piękną i silną siłę napędową w naszym życiu.
W przypadku wyboru mojej sentencji proszę o książkę „Uszkodzona dusza” — Ady Katarzyny Szewczyk.
Małgorzata | wrzesień 3, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to… wspólne wygłupy podczas spaceru w letnim deszczu, telefon w środku nocy z prośbą o przyjazd pod odpowiedni klub, plotkowanie o mężczyznach, dzielenie się ulubionymi ciuchami, lampka wina podczas najtrudniejszych chwil, pomoc w przygotowaniu się do ,,wielkiego wyjścia”, uświadamianie napotkanym ludziom, że nikt nie jest w stanie was poróżnić. Posiadanie przyjaciela jest czymś niesamowitym i wyjątkowym! 🙂
Małgorzata | wrzesień 3, 2016 -
PS. Książką, którą bardzo chciałabym przeczytać jest ,,Światło we mgle”.
Marcelina | wrzesień 4, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to zaufanie, że pomimo wszystkich wyzwań, trudności, upływu czasu zawsze możemy liczyć na drugą osobę i co ważniejsze, druga osoba może liczyć na nas. Chętnie przeczytałabym książkę „Chłopcy z zielonych stawów”
Pata001 | wrzesień 4, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń, to przyjaźń, która przetrwa wszystko. Pocieszy jeden drugiego, gdy będzie widział, że on spada na dno. W przyjaźni chodzi o to, żeby sobie pomagać i siebie wspierać nawzajem. W swoim księgozbiorze najchętniej zobaczyłabym książkę pt. Światło we mgle — Kasia Gašparik. 🙂
czescdzieciaki | wrzesień 4, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to coś co trwa wiecznie. Co łączy początkowo obcych sobie ludzi w jedność i sprawia że rozumieją się w każdej sytuacji. Przyjaźń wszystko rozumie i potrafi wybaczyć. Daje pewność, że zawsze jest do kogo wrócić. Mimo że może nie widujemy się i nie rozmawiamy co dzień, podczas spotkania nie czuje się minionego czasu. To odskocznia od codziennego stresu czy zawiści. To śmiech, rozmowy i dużo szczerych rad. To czasem motywacja do codziennego działania, bo wiemy, ze komuś jesteśmy potrzebni.
A moją biblioteczkę chętnie wzbogaciła bym o „Uszkodzoną duszę”
LucySnowe | wrzesień 4, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to… porozumienie dusz. Szczerość – nawet taka, która boli. I wsparcie – nawet, jeśli przyjaciel zbłądzi. A także wspólne przeżywanie radości i smutków, wzlotów i upadków, szczęśliwej miłości i odrzucenia. Czyli wszystkiego, co w życiu ważne.
„Nina Baksik i jej zwariowane 13” lub „Chłopcy z zielonych stawów”
Patrycja_Nowakowska | wrzesień 5, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to taka , gdzie przyjaciele nie przyjaźnią się z nami tylko w tych dobrych momentach,gdy wszystko idzie dobrze ale także i w tych trudnych i ciężkich chwilach są dla nas wsparciem i podporą.
Patrycja_Nowakowska | wrzesień 5, 2016 -
A prosiłabym o książkę ,,Uszkodzona dusza” 🙂
Paula | wrzesień 6, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń, to niezwykły skarb i wielki dar. To niesamowita więź, która łączy ludzi na całe życie. Dzięki prawdziwym przyjazniom życie jest łatwiejsze, szczęśliwsze i bogatsze
Paula | wrzesień 6, 2016 -
W swojej biblioteczce chciałabym mieć Światło we mgle — Kasia Gašparik
Erwin | wrzesień 7, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to zrozumienie osobowości, przywar, wad i wszelkich zalet drugiej osoby oraz wspólna rozmowa zaczynana, nie od wstępnego powitania, a koncentracja na sednie sprawy, gdyż nie krępuje nas nic, bo drugą osobę z każdej strony znamy.
Erwin | wrzesień 7, 2016 -
Zdecydowanie Mały wojownik.
Anna | wrzesień 8, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń to wspieranie w trudnych chwilach, gotowość do pomocy drugiej osobie w każdej sytuacji, akceptowanie przyjaciela takim, jaki jest. Przyjazń to śmianie się z głupot, wspólne radości, smutki.
„Światło we mgle”
Jagoda G | wrzesień 8, 2016 -
Prawdziwa przyjaźń na całe życie
Każdy taką ma lub marzy o niej skrycie
Lecz cóż to takiego? – zapytacie
W tym wierszu odpowiedź na to pytanie macie.
Cechy przyjaźni wam teraz przedstawię
Zaufanie przyjaźni stanowi podstawę
Potem jest szczerość i zrozumienie
Życzliwość i gdy jest źle – pocieszenie
Prawdziwa przyjaźń jest także wieczna
wierna, uczciwa i serdeczna
Przyjaciel za Tobą w ogień wskoczy
Jeśli tylko będziesz potrzebował pomocy
Morał tego wierszyka jest krótki i niektórym znany
Prawdziwa przyjaźń to skarb jaki w życiu mamy
Jagoda G | wrzesień 8, 2016 -
W mojej biblioteczce chętnie zobaczyłabym „Światło we mgle” Kasi Gašparik 🙂
jm | wrzesień 8, 2016 -
WYNIKI KONKURSU!
Dziękujemy za udział w konkursie! 🙂
Wybór był naprawdę trudny. Książki otrzymają:
– Ewa Wolska za komentarz: Prawdziwa przyjaźń „to komunia dusz. Troska, ale nie zbyteczne zadawanie trudnych pytań. Pomoc, ale nie wyręczanie. Wskazówka, ale nie gotowy przepis bez możliwości manewru. To bycie naprawdę blisko, lecz w poczuciu, że autonomia wciąż jest zachowana.”,
– Paula za komentarz: „Prawdziwa przyjaźń to relacja trudna do stworzenia – wymaga wielu wyrzeczeń, pracy nad sobą, szczerości i otwartości, jednakże jeżeli się uda ją zbudować i scementować, to stanowi piękną i silną siłę napędową w naszym życiu.”
– Jagoda G za wiersz o przyjaźni 🙂
Gratulujemy! 🙂
Prześlijcie nam dane do wysyłki na adres: sekretariat@novaeres.pl W temacie wpiszcie „Prawdziwa przyjaźń to… – konkurs”.
Pozdrawiamy,
Wydawnictwo Novae Res