Czy Krystian Janik jest prekursorem nowego gatunku literackiego? Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa, to jak mówi sam autor pierwszy staropolski kryminał. Z pewnością, jest to pozycja wyjątkowa dla każdego tarnowianina.

W ubiegłą sobotę (15.09.) mieszkańcy Tarnowa licznie przybyli na spotkanie z Krystianem Janikiem. Debata ze zgromadzoną publicznością odbywała się wśród barokowych portretów Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza. Autor osadził akcję swojej książki w Tarnowie, ale żeby to zrobić najpierw zgłębił historię przełomu XVII i XVIII wieku, przyjrzał się miejskim legendom.

Jak mówił w wywiadzie dla Tarnowska.tv Andrzej Szpunar, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie:

Krystian Janik bardzo poważnie podszedł do zagadnienia, przeglądał kroniki, dokumenty miejskie. Nazwiska, które występują w książce, są osadzone w realiach tarnowskich tamtego czasu.

Autor podczas spotkania zdradził, że najlepiej pisze mu się w całkowitej ciszy i o ściśle określonych godzinach dnia, między 8 rano a 14. Krystian Janik jest prawdziwym pasjonatem i entuzjastą epoki baroku, a teraźniejszość nie jest dla niego atrakcyjna jako tło powieści.

 

Relację z wydarzenia zobaczycie pod linkiem: tarnowska.tv.