Janusz Niżyński, Bajki dla dzieci . Stories for kids, il. Marzena Sucharska, Gdynia „Novae Res” 2016

Bajki_dla_dzieci_oklJanusz Niżyński zabiera nas w świat bajek nietypowych. Bohaterowie i sposób budowania fabuły są inne niż w popularnych opowieściach dla dzieci. Każdy utwór przekazuje dziecku naukę. Nie są to jednak wnioski podane wprost, ale mały czytelnik może ja wyłonić dzięki treści. Jedną z takich bajek jest opowieść o spragnionym królu, którego lekarze i dworzanie poją różnymi substancjami, przez co staje się chory i wymaga kuracji. Ogrodnik podpowiada mu by napił się zwykłej wody, ale król jest zbyt dumny, by pić to, co zwykli ludzie. Brak jasnego morału podanego przez autora sprawia, że ten niedługi utwór może być interpretowany na różne sposoby. Dziecko może dojść do wniosków, że nawet od prostego ogrodnika można nauczyć się czegoś, odkryje, że nie warto być dumnym i zapatrzonym w siebie, swoje stanowisko, najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Taka otwartość na dyskusję z małym czytelnikiem sprawiają, że rozwijamy dziecięcy intelekt, twórcze podejście, uczymy pozytywnych zachowań społecznych, uczymy myśleć i wysławiać się, ponieważ każdą z propozycji należy omówić i uzasadnić. Każdy utwór jest alegoryczny, dzięki czemu wymaga dziecięcej otwartości i chęci dyskusji z dorosłym, który również powinien być pełen pomysłów, umieć zadawać pytania do dziecięcych propozycji.

Wielkim plusem książki jest zawarcie bajek w języku polskim i angielskim. Słownictwo jest niezwykle proste. Sąsiadujące ze sobą bajki w dwóch językach pomogą w przyswajaniu języka obcego.

Całość wzbogacono nielicznymi, ale estetycznymi ilustracjami i oprawiono solidną oprawą. Dobre szycie, śliski papier sprawiają, że lektura jest atrakcyjna wizualnie.

„Bajki dla dzieci” Janusza Niżyńskiego polecam przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej. Angielskie wersje będą świetnym materiałem do nauki języka również dla młodzieży.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2016/05/janusz-nizynski-bajki-dla-dzieci.html