Gniewne lato – Andrzej Szynkiewicz

Książka „Gniewne lato” to debiutanckie dzieło Andrzeja Szynkiewicza. Kryminał w stylu retro. Główny bohater powieści Wilhelm Knocke, to prywatny detektyw. Zawód ten ma wątpliwa renomę, dlatego Wille jest spostrzegany jako zwyczajny łaps. Na szacunek w mieście za każdym razem musi solidnie pracować. Uważany jest za skutecznego i dobrego w swoim fachu, pomimo, że jednocześnie jest znany jako bezpośredni, arogancki i nieokrzesany. Jednak wcześniej czy później dostaje prace. Jest miłośnikiem zimnego piwa Kipke, ale nie gardzi też innym procentowymi trunkami. Późniejszy kac nie raz utrudnia mu dotarcie do biura. Willie kocha piękne kobiety, a piękne kobiety ulegają jego wdziękowi i urokowi osobistemu. Skutkuje to tym, że jest wiele w życiu bohatera przedstawicielek płci pięknej. Knocke dzieli mieszkanie z perskim kotem o imieniu Adolf. Zwierzak nie raz miał pustą miskę, gdyż jego pan po prostu zapomina go nakarmić.

gniewne_lato_oklCztery opowiadania, które znajdziemy w książce, dotyczą spraw jakie prowadził Knocke. W pierwszej pomaga pani Klarze Gittmann, której mąż został posądzony o kradzież. W drugim opowiadaniu detektyw pomaga swojemu przyjacielowi ze szkolnych lat Rudiemu. Następna historia mówi o pracy Willhelma dla hrabiego Markusa Hradeckygo z Rombergu. W ostatnim opowiadaniu detektyw pomaga kazachskiemu księciu Talgatowi Iassanbayev, którego podejrzewano o morderstwo. Mi najbardziej spodobało się drugie opowiadanie. Willie pomaga przyjacielowi zakończyć sprawy z przeszłości i  zadziera z wpływowymi ludźmi z miasta. I tak krótka praca przeradza się w grubszą sprawę. Nasz detektyw musi nie tylko chronić przyjaciela, ale także i siebie. W tym celu rusza w podróż do Bad Flinsberg, by odnaleźć Rudiego. Jednak Knocke nie zabawił tam długo, gdyż na miejscu wszystko jeszcze bardziej się komplikuje. Jest zmuszony wracać do Breslau, gdzie musi sprzymierzyć się z ludźmi, z którymi zawsze wolał mieć mało wspólnego. Czy Willie odnajdzie przyjaciela, jak zakończy się ta wątpliwej przyjemności współpraca? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Akcja opowiadań przede wszystkim dzieje się w Breslau, czyli przedwojennym Wrocławiu. Spotykamy się z dokładnym opisem miasta w tamtych lat, niemieckimi nazwami ulic, placów, kamienic, restauracji, gmachów i budynków. Wszystko tak jakbyśmy się cofnęli w czasie do upalnego lata 1938. Autor umieścił przypisy, które pozwalają czytelnikowi odnaleźć się wśród niemieckich nazw. Oprócz dokładnego opisu geograficznego miasta, spotkać się można z ludźmi z lat 30. Jak w obecnych sobie czasach chodzili ubrani, jak i czym przemieszczali się po mieście, gdzie lubili spędzać wolny czas. Te szczegółowe opisy zawdzięczamy pasji autora książki do geografii i historii Wrocławia. Dodatkowym prezentem od niego jest na początkowych kartach książki mapka Breslau. Pojawiają się również wzmianki o ówczesnej sytuacji politycznej. Obecność SS, ulica imienia Adolfa Hitlera, czy wzrastająca nietolerancja do osób innej narodowości niż niemiecka. Nasz główny bohater jest jednak całkowicie niezaangażowany politycznie. Czasami jednak te wszystkie dokładne i szczegółowe opisy otaczającej rzeczywistości, mogą dłużyć się, spowalniając tym samym akcje i odciągając nieco od głównego wątku. Opowiadania jednak pisane są lekkim piórem, w żartobliwym tonie, wiec są one do przełknięcia.

Książka jest dla każdego miłośnika kryminałów i sympatyka minionego wieku. Osadzenie zagadek kryminalnych w scenerii Wrocławia z lat 30 nadaje im niesamowitego klimatu i uroku. Można oderwać się od wszechobecnej technologii i poczuć klimat rozwiązywania zagadek starymi metodami. Rozpracowywanie każdej zagadki to ciężka, żmudna, a niekiedy i niebezpieczna praca. Nawet podstawowe informacje o drugiej osobie trzeba było zdobyć osobiście, nie raz wykazując się odwagą, sprytem i pomysłowością, a nie jak obecnie można wyszukać wszystko w Internecie. Książka może być również ciekawa dla mieszkańców Wrocławia, którzy mogliby zobaczyć jak wyglądało kiedyś życie w ich mieście.

Informacje o książce:
Tytuł: Gniewne lato
Tytuł oryginału: Gniewne lato
Autor: Andrzej Szynkiewicz
ISBN: 9788379425006
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

źródło: moznaprzeczytac.pl/gniewne-lato-andrzej-szynkiewicz/