Miles – Milena Wiktoria Jaworska

Mam przed sobą książkę Mileny Wiktorii Jaworskiej, nastolatki, która postanowiła spróbować czegoś więcej niż bycia blogerką. „Miles” to debiut, który został przyjęty pozytywnie, wśród nastoletnich czytelników, także przeze mnie. Zaintrygowało mnie krótkie streszczenie i specyficzna czarna okładka z piękną dziewczyną ozdobioną złotymi akcentami ale do rzeczy…

Bohaterką jest Millie – typowa nastolatka rodem z Ameryki. Jest córką znanego polityka, startującego w wyborach prezydenckich. Dziewczyna nie ma przyjaciół, jest wyrzutkiem. Pragnie prawdziwej przyjaźni, jednak boi się reakcji związanych z jej zamożnością. Każdego dnia walczy z fotoreporterami i sławą, marząc o byciu normalną. Początkiem wielkiego zamieszania stały się koszmary nocne z tajemniczym chłopakiem. Z każdym dniem zaczynały się dziać coraz dziwniejsze rzeczy. Nastolatka nie bardzo potrafiła odnaleźć się w całej sytuacji do czasu gdy nie poznała Ariesa kolegi ze szkoły, a także chłopca z koszmarów. Wraz z tą nową znajomością wszystko zaczęło nabierać sensu. Zmiany wyglądu dziewczyny, niebotycznie wysoka temperatura – za tym wszystkim stało pochodzenie obojga – rodem z gwiazd. Z czasem bohaterowie mają znaleźć się na statku gdzie będą inne gwiazdy. Między tą dwójką rodzi się miłość szczera i prawdziwa, to ona daje im siłę aby przetrwać każdy dzień. Jednak nikt nie wie czy to wystarczy aby zmienić zapisany im los.

Książka nie jest długa, ma zaledwie 228 stron, jednak pamiętajmy, iż jest to pierwsza część trylogii „Plejady”. Akcja książki jest bardzo szybka, może nawet trochę za szybka. Trzeba się dobrze wczytać i wczuć, aby nadążyć za wydarzeniami. Sama fabuła jest bardzo, ale to bardzo interesująca. Dla mnie bomba – w końcu coś nowego, ani czarownice, ani smoki czy wilkołaki. Do tej pory nie spotkałam się z tego typu książką. Bohaterowie, to typowi nastolatkowie, dzięki temu można się z nimi dość łatwo utożsamić. Problemy częściowo też są podobne do naszych codziennych, chociażby bycie zakochanym, poszukiwanie przyjaciół, szkoła i przede wszystkim to co po szkole, co dalej? Miles jest buntowniczką jednak pokazuje też inne cechy bardziej ukrywane na co dzień. Razem z Ariesem są przykładem marzenia wielu osób o wspaniałym związku, ale nie tylko oni pokazują czym jest miłość. Warto zwrócić uwagę na rodziców dziewczyny oni także dają wiele do myślenia na temat tego niezwykłego uczucia. Każdy z bohaterów wnosi do powieści coś, co bardzo dobrze znamy z życia codziennego, to wszystko pomaga złączyć się z książką w jedność i daje możliwość przeżycia całej historii samodzielnie. Innym punktem, który mnie zainteresował było przedstawienie prawdziwego życia sławnych ludzi i ich rodzin. Obalone mity o słodkim, dostatnim życiu bez zmartwień daje do myślenia iż często to, co widzimy jest bardzo złudne, a osoby które uważamy za „takie i owakie” okazują się zupełnie inne. Teraz kwestia minusów, czy książka jakieś posiada? Może jeden, który troszkę przeszkadza osobom czytającym ogromne ilości książek. Mianowicie mam na myśli warsztat autorki, jednak każdy wie, że jest bardzo młoda, dopiero debiutuje i z pewnością „wyrobi sobie rękę” do perfekcji. Nie widzę powodu aby Milenę Jaworską oceniać, że jest za młoda, że jeszcze nie potrafi pisać. Otóż potrafi, a reszta to tylko drobne szczegóły do poprawy, tak jest młoda ale to jeszcze bardziej dopinguje innych czytelników, którzy również marzą o karierach pisarzy lub poetów.

Podsumowując książka bardzo mi się spodobała, widziałam wiele opinii, różnych opinii ale dla mnie jest to bardzo dobrze prosperujący początek książki i kariery. Fabuła super, z chęcią sięgnę po kolejną część. Akcja szybka i dynamiczna, ale uważam to jednak za plus. Nie lubię książek, gdzie akcja ma tempo ślimaka, nie czyta się ich przyjemnie w przeciwieństwie do „Miles”. Sama autorka ma pomysły niebanalne i to widać, że z czasem będzie wydawać coraz lepsze powieści. Wróżką nie jestem ale czuję, że dziewczynę czeka kariera dobrej pisarki jeśli będzie nadal zaskakiwać takimi fabułami jak ta. Cóż więcej polecam „Miles” i czekam na ciąg dalszy serii.

Informacje o książce:
Tytuł: Miles
Tytuł oryginału: Miles
Autor: Milena Wiktoria Jaworska
ISBN: 9788379429349
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015