Nie daj się oszukać na rynku nieruchomości. Porady dla niewtajemniczonych – Katarzyna Kuśmierczyk

O tym jak można zostać oszukanym podczas kupna mieszkania lub domu, słyszę już od wielu lat. Mieszkanie, które kupujemy okazuje się mieć innego właściciela i okazuje się nie być nasze, inwestycje w mieszkania, które mają powstać za kilka lat, a ostatecznie zyskujemy dziurę w ziemi i kilkuset tysięczny kredyt do spłacania przez wiele lat. A to pośrednik żąda horrendalnego wynagrodzenia za usługi polegające na przeszukaniu ofert w Internecie. Można tak wymieniać godzinami. Jako osoba marząca o swoich czterech kątach chciałam, żeby ktoś wyjaśnił mi wiele zawiłości rynku nieruchomości, aby kiedy już ruszę z grubym portfelem w miasto, nie wydać tysięcy na przyczynę rodzinnych kłótni i nieszczęść.

Kiedy na rynku pojawiła się książka „Nie daj się oszukać na rynku nieruchomości…” Katarzyny Kuśmierczyk, sięgnęłam po nią w nadziei na rozwianie wątpliwości. Książka przekroczyła moje oczekiwania, ponieważ dzięki niej poznałam wiele tajników zakupu nieruchomości, o których nie miałam pojęcia wcześniej.

W pierwszych rozdziałach zostajemy zapoznani z prawem dotyczącym zarówno kupna jak i sprzedaży nieruchomości. Pokrótce, ale zrozumiale i wyczerpująco, dla kogoś, kto chce zorientować w możliwościach nabycia domu czy mieszkania, przedstawione zostały rodzaje własności. Poświecono również sporo miejsca kwestiom prawnym związanym z sytuacją rozwodu i podziału majątku.

W następnych rozdziałach poznajemy „pułapki” czasem celowo zastawiane na kupujących, ale też te związane z właściwą wyceną nieruchomości, by cena nie była za niska lub za wysoka. Dzięki tej książce dowiedziałam się, jakie mieszkania trudno jest sprzedać, a przez co ich ceny, mogą być kusząco niskie, jakie pytania zadawać podczas oglądania lokalu, a także jakie podatki są dodatkowym kosztem dla kupującego, ale też dla sprzedającego i jak można ich uniknąć zgodnie z prawem.

Część książki stanowi opis dokumentów prawnych, związanych ze sprzedażą nieruchomości co okazuje się niezwykle przydatne, kiedy chcemy jak najwięcej załatwić sami bez udziału agentów nieruchomości czy notariusza. Poruszono kwestie spadkowe i te, które związane są z kosztami generowanymi przez nieruchomość. Ostatnie rozdziały przeznaczone są dla osób, które upatrują w nieruchomości sposobu na pozyskanie dochodów. Mowa w nich o przetargach i inwestowaniu w nieruchomości.

Słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla mnie „Nie daj się oszukać na rynku nieruchomości…” okazała się dobrym wprowadzeniem w tajniki kupna mieszkania. Znalezienie dobrego pośrednika i rzetelnego notariusza jest niczym poszukiwanie spowiednika. Są to osoby, których działania niejednokrotnie wpłyną na nasze całe życie. Dobrze jest zatem wiedzieć, czego powinno się od nich oczekiwać, a książka Katarzyny Kuśmierczyk jest takim kompendium oczekiwań.

Autorka książki jest praktykiem – pracuje w biurze nieruchomości od wielu lat. Przytaczane przez nią historie z życia klientów, czy członków rodziny związane z zakupem nieruchomości uwiarygadniają to, o czym pisze. Ponadto książka jest napisana lekkim językiem tak, że nawet kwestie prawne są łatwo przyswajalne.

Czy jest to książka po przeczytaniu, której możemy wyruszyć na poszukiwanie swojego mieszkania? Na pewno zwiększa naszą czujność na pułapki niejednokrotnie zastawiane na nieświadomych kupujących. Uświadamia na co warto zwrócić uwagę, kiedy podpisujemy umowy, kogo warto prosić o pomoc w poszukiwaniach. Patrząc z perspektywy wydania kilkuset tysięcy na mieszkanie, które okaże się koszmarem warto wydać mniej niż 30 zł na książkę, która może nas przed tym uchronić.

Informacje o książce:
Tytuł: Nie daj się oszukać na rynku nieruchomości. Porady dla niewtajemniczonych.
Tytuł oryginału: Nie daj się oszukać na rynku nieruchomości. Porady dla niewtajemniczonych.
Autor: Katarzyna Kuśmierczyk
ISBN: 9788379427536
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

źródło: moznaprzeczytac.pl/nie-daj-sie-oszukac-na-rynku-nieruchomosci-porady-dla-niewtajemniczonych-katarzyna-kusmierczyk/