Kto powiedział, że za przyjaciela trzeba mieć człowieka? W końcu mówi się, że to pies jest najlepszym przyjacielem. A w przypadku tych książeczek, zwierzęta są ulubionymi towarzyszami dzieci.

 

W książeczce Mój przyjaciel jerzyk bynajmniej nie chodzi o Jerzego, a o średniej wielkości ptaka. Jerzyk większą część życia jerzyk spędza w locie, może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Często jest mylony z jaskółką, ale w przeciwieństwie do niej jest cały czarny i głęboko uderza skrzydłami, nie zginając ich, natomiast jaskółki w locie szybko trzepoczą skrzydłami.

Dorota Krzowska-Ważna przekonuje, że dzieci powinny wiedzieć, że w Polsce żyją nie tylko bociany. Ta książeczka w zabawny i lekki sposób przedstawia losy ptasich bohaterów, łudząco podobne do ludzkich problemów. Czy sikorki i jerzyki mają takie same sny? Dlaczego srokosz jest nazywany ptasim bandytą? Czy mazurki potrafią śpiewać? Który z ptaków jest podobny do Zorro? Wiele ciekawostek dotyczących ptaków znajdziecie w środku.

 

 

leśny przyjaciel

Przyjaciela można spotkać także w lesie. Pewnego lata Tomkowi, przebywającemu w ośrodku wczasowym, udaje się oswoić sympatycznego leśnego gryzonia. Coraz śmielsze zwierzątko przywiązuje się do chłopca, który codziennie czeka na nie ze smakołykami.

Leśny przyjaciel Elżbiety Lomnic to sympatyczna i pełna ciepła opowieść o przyjaźni rozwijającej wrażliwość na przyrodę i potrzeby drugiego człowieka.

Dodatkowo książka ma dużą, wyraźną czcionkę i niewielką ilość tekstu na stronie, przez co ułatwia naukę czytania nieco starszym dzieciom.