Paweł nie potrafi bawić się ze swymi kolegami z podwórka. Cierpi bardzo z tego powodu. Wszyscy bawią się w Indian. Chłopiec nie wie kim oni byli ani co robili. Na szczęście ma mądrą mamę, która przypomina mu, iż wszystkiego się nauczy. W tym celu jadą do dziadka, który ma obszerną wiedzę. Wręcza swemu wnukowi tajemniczy kuferek.

 

Były w nim między innymi stare mapy i jakieś dokumenty, kamienna fajka, strzała, naszyjnik z kości oraz mały woreczek na rzemyku ozdobiony koralikami.

 

Głodny wiedzy chłopiec robi wszystko aby dowiedzieć się jak najwięcej o Indianach. Przygoda, która jednak go spotyka, przechodzi jego największe wyobrażenie. Opowiadanie jest zabawne i urocze. Uczy dzieci wartości ważnych dla Indian. Dobrze by było gdyby były ważne dla każdego. Jakie to wartości?

 

Będziesz musiał odnaleźć w sobie męstwo i odwagę, cierpliwość, wytrwałość, spryt, celność, i szybkość.

 

Czy Paweł podoła i stanie się Indianinem? Czy dzieci czytające książkę zapragną takie być? Mam nadzieję, że tak.

Bardzo dużym plusem jest brak zbędnych opisów, proste słownictwo i zdania czy krótkie rozdziały. Wielkość czcionki umożliwi uczącym się czytać, samodzielne poznanie Pawła i jego przygód.

Muszę wspomnieć o przepięknych ilustracjach! Wykonała je Kamila Stanikiewicz. Są na prawdę piękne! Ten rysunek, który widzicie poniżej, chętnie zawiesiłabym na ścianie w większym formacie. Dodatkowo są jeszcze rysunki graficzne. Przykład znajdziecie również poniżej.

Niektóre nazwy indiańskich narzędzi mogą być niezrozumiałe. Na szczęście na końcu książeczki znajduję się słowniczek. I nagle wszystko staje się jasne! Dzięki niemu rodzice nie muszą zastanawiać się jak wyjaśnić dziecku co to np. mokasyny czy święta fajka. Z drugiej jednak strony, jeżeli dziecko czyta samo, nie musi co jakiś czas pytać innych co oznacza nowe słowo. Może samo sprawdzić. Podoba mi się!

Chciałabym jeszcze zaznaczyć iż książkę mogą czytać wszyscy. Jestem dorosła od wielu, wielu lat, a jednak przeżywałam przygody Pawła. Autorka ma bardzo plastyczny język. Czyta się dobrze i szybko. Gratulację!

Mój 7 letni tester książek, bardzo polubił głównego bohatera oraz Małego Kruka i Szumiącą Rzekę. Teraz opowiada wszystkim o ich przygodach i czyta sam. Niektóre rozdziały zna już na pamięć. W sklepach za to poszukuje kuferka podobnego do tego z powieści. Chce tam przechowywać swoje skarby.

 

 

Recenzję, jak i wybrane ilustracje znajdziecie na lottaczyta.blox.pl