Ile kosztuje wydanie książki?
Wydanie książki to dla wielu autorów spełnienie marzeń o publikacji i dotarciu do szerszej publiczności. Jednak, zanim zdecydują się na ten krok, zazwyczaj pojawia się pytanie: „ile kosztuje wydanie książki”? W tym artykule informujemy, co składa się na koszty wydania, ile kosztuje przygotowanie plików drukarskich, projekt okładki, łamanie książki, koszt druku, redakcja i korekta tekstu oraz promocja książki.
Wiele osób błędnie uważa, że wydanie książki to tylko druk książki. To jednak znacznie więcej – druk to tak naprawdę zwieńczenie wydania książki, które poprzedzać powinien szereg profesjonalnych działań, mających na celu przygotowanie książki do druku. Należy również pamiętać, że druk to tylko jedna z form wydania książki. Coraz częściej przygotowanie książki zostaje zwieńczone nie tylko wydaniem książki w wersji drukowanej, ale również w wersji elektronicznej – ebook lub audiobook.
Książki opublikowane przez wydawnictwo Novae ResCo się składa na koszt wydania książki
Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje wydanie własnej książki, musisz mieć świadomość, jakie działania składają się na koszt publikacji. Przygotowanie książki, czyli tzw. „przygotowalnia”, to przede wszystkim: redakcja i korekta tekstu, projekt typograficzny książki, skład tekstu (DTP), projekt okładki, stworzenie blurba i przygotowanie wersji elektronicznej plików – PDF dla drukarni oraz mobi i epub dla platform cyfrowych, ewentualnie mp3 w przypadku powstania wersji elektronicznej w postaci audiobooka. Do kosztów wydania w przypadku wersji papierowej dochodzi jeszcze koszt druku książki oraz jej logistyka.
Powyższe koszty to bezpośrednie koszty wydania książki. Aby jednak rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wydanie książki, powinniśmy uwzględnić również pośrednie koszty wydania, takie jak: wynagrodzenia pracowników (wydawnictwo to nie tylko redaktorzy, graficy czy korektorzy, ale również menadżerowie sprzedaży, specjaliści marketingu i dystrybucji, opiekunowie procesu wydawniczego, pracownicy administracji itd.), koszty wynajmu biura, magazynu, koszty promocji, koszty logistyczne, pocztowe, administracyjne, księgowe, rachunkowe, prawne, koszty utrzymania serwerów, licencji na oprogramowanie, szkoleń, ubezpieczeń czy dodatkowych eventów, jak przykładowo targi książki. Oraz oczywiście podatki.
Koszty poszczególnych etapów procesu wydawniczego
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje wydanie książki”, ale zaprezentujemy rynkowe ceny poszczególnych etapów procesu wydawniczego. Koszt wydania książki zależny jest od wielu czynników, nawet biorąc pod uwagę tylko koszty bezpośrednie. Zależne są one bowiem od stopnia skomplikowania danej publikacji, nakładów prac redakcyjnych i korektorskich, obszerności tekstu, formatu książki, wysokości nakładu, rodzaju oprawy, sposobu dystrybucji, nakładów marketingowo-promocyjnych, honorariów autorskich, kosztów licencji na zdjęcia lub grafiki, kosztów tłumaczenia oraz sposobów wydania (papier, e-book, audiobook). Dla rozeznania podajemy orientacyjne składowe koszty wydania książki w kwotach netto:
- Projekt okładki – 500-2000 złotych
- Redakcja tekstu – 150-250 złotych za arkusz wydawniczy, czyli 40 tysięcy znaków
- Korekta tekstu – 50-100 złotych za arkusz wydawniczy
- Projekt typograficzny – 100-1000 złotych
- Skład tekstu – 100-250 złotych za arkusz wydawniczy
- Druk książki – zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za egzemplarz (w zależności od objętości książki i wysokości nakładu)
- Stworzenie profesjonalnego blurba – 250 złotych
Koszt promocji książki
Koszt promocji książki może być bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj książki, marka pisarza, rozmiar promocji, poziom konkurencji, grupa docelowa, zakładany budżet, cele promocyjne itd. Poniżej podajemy niektóre z metod promocji książki i ich przybliżone koszty w kwotach netto:
- Reklama w prasie – od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych
- Patronat ogólnopolskiego radia wraz z 50 spotami reklamującymi książkę – ok. kilkunastu tysięcy złotych
- Patronat popularnego serwisu książkowego – 2000-3000 złotych, patronat dużego portalu internetowego wraz z podstawowym wsparciem redakcyjnym i reklamowym – 8000-12000 złotych
- Artykuł sponsorowany w dziale kultury dużego portalu – 3000 złotych
- Reklama w mediach społecznościowych – od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- Blogowanie i recenzje książek – w zależności od popularności bloga lub strony internetowej cena za recenzję lub wpis sponsorowany może wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Popularna jest również współpraca barterowa „za książki” – wówczas liczymy koszt książek dla blogera + koszt wysyłki
- Uczestnictwo wydawnictwa takiego jak Novae Res na targach książki w Warszawie/Krakowie kosztuje jednorazowo za każdy udział ok. 45000 złotych
- Materiały promocyjne – plakaty + zakładki – zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych
- Reklama outdoorowa – od kilku tysięcy za mini kampanię w 1 mieście (3 nośniki) do kilkuset tysięcy złotych za dużą kampanię w kilku dużych miastach
- Standardowe działania promocyjne – planowanie działań promocyjnych, kontakty z mediami, negocjowanie warunków współpracy, dbanie o prawidłowe przygotowanie i ekspozycję materiałów reklamowych, tworzenie informacji prasowych, wpisów do serwisów książkowych i baz danych dystrybutorów, poszukiwanie patronów medialnych, organizowanie konkursów, tworzenie i umieszczanie postów, zdjęć i reklam na social media, współpraca z blogosferą, wysyłka egzemplarzy promocyjnych, przygotowywanie raportów promocyjnych i inne – to koszt pracy pracowników działów promocji i marketingu plus koszty dodatkowe (projekty graficzne, wysyłka książek, fundowanie nagród itd.).
Jak widać, weryfikując, ile kosztuje wydanie książki, warto wziąć pod uwagę koszty promocji. Jeśli bowiem w koszt wydania książki wliczymy promocję, potrafi on urosnąć wielopiętrowo.
W jakim modelu można wydać własną książkę?
W Polsce funkcjonują 4 główne modele wydania książki:
- wydanie selfpublishingowe, gdzie autor sam staje się wydawcą i pokrywa wszystkie koszty wydania – pośrednie i bezpośrednie – oraz samodzielnie organizuje i czuwa nad całym procesem wydawniczym. W tym modelu wydasz, cokolwiek chcesz.
- wydanie vanity/usługowe – autor płaci wydawnictwu za poszczególne elementy procesu wydawniczego i wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych. W zamian za pokrycie wszystkich kosztów otrzymuje wysoki % od sprzedaży, ale wydawnictwu nie zależy na sprzedaży książek, bo na nich nie zarabia. W tym modelu wydasz, cokolwiek chcesz.
- Wydanie tradycyjne – wydawca otrzymuje licencję lub przejmuje autorskie prawa majątkowe do książki, w zamian za to publikuje książkę autora na własny koszt, płacąc autorowi tantiemy (% od zarobku wydawnictwa). Wydawnictwo zarabia na sprzedaży książek. Prowadzona jest rygorystyczna selekcja.
- Wydanie subsydiowane – autor wnosi subsydiację, czyli wkład finansowy w opublikowanie książki, a wydawnictwo na podstawie udzielonej mu licencji publikuje, dystrybuuje i promuje książkę. Wydawca zarabia na sprzedaży książek, zyskiem dzieląc się z autorem. Prowadzona selekcja ze względu na subsydiację jest mniej rygorystyczna niż w przypadku wydawcy tradycyjnego. W tej formule działa wydawnictwo Novae Res.
Podsumowanie
Na pytanie „ile kosztuje wydanie książki” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszty te są uzależnione od wielu czynników, których część wymieniliśmy w tym krótkim artykule. Należy jednak mieć świadomość, że wydanie książki to proces skomplikowany, wymagający i kosztowny, a druk książki, bez względu na rodzaj wydania, jest tylko jednym z bardzo wielu elementów składowych profesjonalnej publikacji. Biorąc pod uwagę publikację zgodną ze sztuką edytorską, należy założyć, że całkowity koszt publikacji przeciętnej powieści wahać się będzie między kilkanaście a kilkadziesiąt tysięcy złotych.