Agnieszka Lingas-Łoniewska, Jesteś moja dzikusko, Gdynia „Novae Res” 2016
dzikuska_oklŻycie Toniego przewraca do góry nogami wypadek przyjaciółki mamy. Szukająca szczęścia w kolejnej miłości Evita ginie w wypadku samochodowym. Nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby zająć się pogrzebem i prawie dorosłą osieroconą Natalią. Mama Anthony’ego zabiera dziewczynę do siebie, co oznacza, że będzie miał coś w rodzaju „siostry”, co mu na początku bardzo nie odpowiada. Jednak ze względu na mamę stara się być miły oraz pomocny. Dłuższe przebywanie z Natalią pozwala mu odkryć, że jest niezwykłą i zupełnie inna dziewczyną niż snobistyczne koleżanki z jego prywatnego liceum, w którym życie wygląda troszkę jak w amerykańskich filmach: podział na grupki wpływów, prześladowania, wyśmiewania, terror psychiczny, bo fizyczny ze względu na kamery jest niemożliwy.
Niepozorna Natalia staje się obiektem pożądania wielu chłopaków, co podsyca zazdrość Toniego i psuje jego relacje z dziewczyną, z którą spędzał wolny czas. Pod wpływem rudowłosej piękności chłopak przechodzi przemianę: przestaje być egoistyczny, chce dzielić się swoim życiem i kolegami z przedstawicielką płci przeciwnej. W dziewczynie imponuje mu jej mądrość, dążenie do celu i niedostępność, jej pasje i otwartość. W ramach dbania o nową podopieczną mamy stara się, aby nie miała problemów w szkole. Wykorzystuje do tego swoją dziewczynę (Martę), z której zdaniem (dzięki urodzie i bogactwie rodziców) liczą się wszyscy.
Natalia w nowym liceum poznaje życie odmienne od tego jakie znała z własnej szkoły. Zostaje wciągnięta w szereg intryg, a nawet narażona na utratę życia. Rosnące zainteresowanie Toniego sprawi, że przez zazdrość Marty stanie się klasowym wrogiem, którego zaborcza dziewczyna będzie chciała się pozbyć. Nie zawaha się posunąć do nawet najokrutniejszych sposobów.
„Jesteś moja dzikusko” to lekka powieść o młodzieży i dla młodzieży. Młodzi czytelnicy znajdą w niej bliskie im problemy (pierwsze miłości, chęć imponowania innym, imprezy, przygotowania do matury, rywalizacje w gronie rówieśników, przyjaźnie). Dla starszych i wprawionych czytelników powieść jest dość przewidywalna (tym bardziej, że główny bohater swoimi przewidywaniami sugeruje przebieg akcji). Powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej czyta się bardzo przyjemnie. Szybka akcja sprawia, że staje się ona lekturą na jeden wieczór. Dzięki prostemu językowi, uporządkowanym wydarzeniom jest to lektura świetna na podróż. Wprowadzenie i zakończenie oraz opis wydarzeń pozwalają rodzicom nastolatków popatrzeć z dystansem na sympatie własnych dzieci i pozbyć się niepotrzebnych uprzedzeń.