Sophie Elizabeth Johns – „Poznać wroga” – Wyd. Novae Res

 

Czy uwielbiacie czytać Sherlocka Holmesa? Jeśli tak, to zapewniam Was, że ta książka jest wierną kopią przygód detektywa o bardzo rozwiniętym myśleniu i umiejętności dedukcji. Lecz jego rolę tym razem przejmuje piętnastoletnia dziewczynka, chodząca do gimnazjum. Pomimo, że jest najstarszą z rodzeństwa i osiąga bardzo dobre wyniki w szkole, to rodzice nie są tak do niej przywiązani, jak do braci dziewczynki. Jednak nasza Shirley nie przejmuje się tym i już niedługo zabłyśnie nie tylko w szkole, ale i na płaszczyźnie policyjnej poprzez swoje zawiłe i często skutkujące myślenie. Oczywiście nic z niczego się nie bierze. Swoje myślenie i dedukcję, trafiające w dziesiątkę zawdzięcza czytaniu przygód nieustraszonego Holmesa i jego pomocnika Watsona. Dowodzi również tego fakt, że w jej pokoiku regały z książkami sięgają samego sufitu. Kiedy młoda Shirley bawi się w detektywa znajdując różne zapodziane rzeczy w szkole, policja dostaje  dziwną paczkę, którą omylnie zakładają, że jest rozwiązaniem sprawy prowadzonej od tak wielu miesięcy. Jednak w środku znajdują tam zdjęcia trójki nastolatków i wśród nich wyróżnionej czarnowłosej dziewczynki z  wielkimi czarnymi okularami. Później nadchodzi sms, który mówi, że policja ma współpracować właśnie z tą nastolatką, ponieważ tylko ona może wydedukować gdzie zostały podłożone ładunki wybuchowe, które mają wysadzić wszystko i wszystkich. Policja mając związane ręce zwraca się z prośbą o pomoc do Shirley, która musi uratować miasto przed niebezpiecznym szaleńcem.

poznac_wroga_oklCzy dziewczyna podoła zadaniu i uratuje miasto?

Krótkie opowiadanie napisane z dozą śmiechu i tajemnicą. Nastolatka, która  na wzór dorosłego Sherlocka Holmesa próbuje rozwiązywać śmiercionośne zagadki, w które bawi się jakiś psychopata szukający rozrywki.

Czy Shirley podoła zadaniu, czy też nie, to zależy tylko od niej samej. Mam nadzieję, że autorka napisze dalsze kontynuacje, ponieważ książka bardzo mi się spodobała – do tego stopnia, że przeczytałam ją w jeden wieczór.

Książka, którą polecam i zapraszam do zagłębienia się w tajemnicę spowijającą historię trójki nastolatków.

Ocena: 9/10

źródło: dobrerecenzje.pl/sophie-elizabeth-johns-poznac-wroga-wyd-novae-res/