Successio – Dawid Niemiec

Mistrzowska intryga zaprezentowana przez Dawida Niemca sprawiła, że nie mogłam oderwać się od lektury „Successio” ani na chwilę, każdą sekundę wykorzystywałam na czytanie, nie mogąc doczekać się finału.

Główny bohater książki, Julian Nowak, wydaje się być normalnym człowiekiem, który nieoczekiwanie wpada w całkiem poważne tarapaty. Powodem całego zamieszania, jest jego data urodzenia 25 grudnia, co w niektórych kręgach uważane jest za dzień narodzin członków tajemnej organizacji. Wracając jednak do początku historii. Mężczyzna jest zamożny, majątek zgromadził pracując na zagranicznych kontraktach. W Polsce posiada dom w małym miasteczku do którego przyjeżdża, gdy ma akurat wolne w pracy. Nie ma tutaj żadnych przyjaciół ani rodziny, nie zna swojej przeszłości a to dlatego, że wychował się w sierocińcu. Do towarzystwa zaprasza sobie kobiety lekkich obyczajów, gdyż ma problem z nawiązywaniem normalnych relacji, szczególnie z kobietami. Podczas odwiedzin jednej z nich niespodziewanie jego dom zostaje zaatakowany i ktoś ewidentnie próbuje go zabić.

Na szczęście udaje mu się ujść z życiem, jednak zagadką pozostaje motyw sprawców. Na miejsce zdarzenia oczywiście przyjeżdża miejscowa policja, jednak śledztwo prowadzone jest dość ślamazarnie i nieudolnie. Julian wynajmuje kancelarię prawną, która deleguje jedną ze swoich pracownic, aby ta wyciągnęła go z aresztu. Eleonora radzi sobie z zadaniem znakomicie, jednak mężczyzna nadal ma obawy, że ktoś czyha na jego życie. Niestety okazuje się, że sprawa jest dużo poważniejsza niż to się na początku wydawało, do działań policji włącza się CBŚ, w tym momencie Nowak zdaje sobie sprawę, że nie może liczyć na władze i musi poradzić sobie sam. Na własną rękę stara się rozwiązać tajemniczą zagadkę. Niezwykle pomocni okazują się młoda pani adwokat Eleonora oraz były policjant Sławomir Zapalski. Wyruszają w fascynującą i jednocześnie niebezpieczną podróż śladami przeszłości Juliana. Po piętach depczą im członkowie tajemniczej organizacji Successio, czyhający na życie mężczyzny. Wraz z biegiem wydarzeń poszczególne kawałki układanki wskakują na swoje miejsca. Z pozoru dziwne i nielogiczne wydarzenia zaczynają nabierać sensu, trójka współpracowników, czy nawet można już powiedzieć przyjaciół, zaczyna układać historię w logiczną całość, nasuwa się tylko pytanie – czy Julian jest rzeczywiście tym za kogo wszyscy go uważają, a może on też coś ukrywa i tak naprawdę jest zagrożeniem dla byłego policjanta i pani adwokat. Jak zakończy się zagmatwana i skomplikowana historia Juliana, czy wszystkie kawałki układanki utworzą spójną całość, czy Nowakowi uda się ujść z życiem i wreszcie, czy dowiemy się kim naprawdę jest Julian Nowak – na te pytania znajdziecie odpowiedź czytając niezwykły kryminał „Successio” . Jestem pewna, że ze strony na stronę będzie Wam się coraz trudniej oderwać od lektury.

Decydując się na tę pozycję w dużej mierze zaintrygowała mnie okładka, ciemna, mroczna stanowiła dla mnie obietnicę świetnego kryminału – duże szczęście czułam, gdy podczas lektury zdawałam sobie sprawę, że się nie zawiodłam. Książka, jak już pisałam wcześniej okazała się bardzo wciągająca, nie tylko dlatego, że historia jest bardzo ciekawa, ale też napisana została w bardzo dobrym stylu. Wyczuwalny jest wyszukany kunszt literacki autora oraz widać dopracowanie szczegółów i wątków historii. Główne postacie: Julian, Eleonora oraz Sławomir są osobami bardzo kontrastowymi, pełnymi charakteru, wnoszą dużo dynamiki do akcji. Aż dziwne i wręcz niemożliwe wydaje mi się to, że taki długi czas podróży oraz wspólne mieszkanie w kamperze było dla nich wykonalne. Spodziewałam się, że nie wytrzymają razem dłużej niż kilka dni, a jednak potrafili zgrać się na tyle, że stworzyli całkiem udany zespół. Udowodnili sobie, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Także bohaterowie drugoplanowi zostali skonstruowani przemyślanie, są również wartością dodaną książki.

Successio” polecam przede wszystkim fanom dobrego kryminału. W historii nie ma za dużo mrocznych, pełnych krwi i przerażających scen, także śmiało mogą po nią sięgnąć również osoby o słabszych nerwach mający ochotę na pozycję, dzięki której będą skłonni rozgryźć łamigłówki i zagadki.

Informacje o książce:
Tytuł: Successio
Tytuł oryginału: Successio
Autor: Dawid Niemiec
ISBN: 9788380832206
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

źródło: moznaprzeczytac.pl/successio-dawid-niemiec/