Dzisiaj przypada jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce – Święto Niepodległości. Obchodzone jest, by upamiętnić odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

W całym kraju będą miały miejsce huczne obchody tego święta, w oknach i na ulicach wiszą już biało-czerwone flagi, orły w koronie dumnie wypinają pierś z godła, a na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczczą ten dzień władze państwa.

Kiedy wrócicie już z parad w Waszych miastach, kiedy wypniecie z klap marynarek biało-czerwone kotyliony, usiądźcie i poczytajcie z Waszymi dziećmi.

U podstaw naszej wolności leży nie tylko walka, nie tylko zapał i przelana krew. U podstaw wolności leży sprawnie działające państwo. A co to jest państwo? Kto nim kieruje? Jakie ma obowiązki i jakie prawa? A jakie prawa mamy my? Być może wśród dziecięcych pytań o marszałka Piłsudskiego, o znaczenie korony na głowie orła w godle Polski, o to, dlaczego właściwie 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, padną też pytania o podstawowe prawa człowieka. Warto sięgnąć więc po książkę O prawie rozmowy z użyciem głowy Anny Garbolińskiej.

o_prawie_rozmowy_okl

Książeczka w zabawny sposób opisuje znaczenie podstawowych pojęć z zakresu prawa. Opowiada, jaką rolę pełni premier, prezydent i parlamentarzyści, czym jest wotum zaufania i nieufności, po co są ubezpieczenia, związki zawodowe i prawa człowieka. Dowiadujemy się, czym jest tak naprawdę spadek, zasiedzenie czy służebność oraz czy od każdej darowizny należy zapłacić podatek.

Pamiętajmy, że każda wolność zaczyna się od praw człowieka!