Asmaci wierzą, że stworzeni są z jednego wielkiego drzewa. Korzenie to nogi, pień to korpus człowieka, korona to głowa. Ptaki i nietoperze żywią się owocami, które są w koronach. Dla Asmatów zerwanie owocu oznacza ścięcie głowy. Dlaczego ptaki i nietoperze są głównymi symbolami kanibalizmu.

Między innymi Asmaci są bohaterami najnowszej książki Alicji Kubiak i Jana Kurzeli pt: Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś, która w maju ukaże się na rynku wydawniczym.

 

 

czaszki

Świat dowiedział się o istnieniu Asmatów dość dawno, bo w 1623 roku. Wtedy to holenderski kupiec Jan Carsztens zobaczył ich po raz pierwszy z pokładu swojego statku. W 1770 roku kapitan James Cook i jego załoga jako pierwsi postawili stopy na ich ziemi w poszukiwaniu wody pitnej. Niestety w potyczce zginęło 20 ludzi kapitana, który niezadowolony wrócił na statek. Asmaci zaciekle bronili dostępu do swoich terenów przez wieleset lat. Dopiero udało się dotrzeć tu Holendrom, którzy założyli siedzibę rządu w Merauke, skąd wychodziły ekspedycje na rozpoznanie tych terenów. Wyprawy te wracały z wieloma ciekawymi informacjami, zbierały nieznane małe gatunki zwierząt i rośliny, a także nabywały wspaniałe rękodzieła sztuki rzeźbiarskiej. Te rzeźby zabierano do Europy, gdzie budziły powszechne zainteresowanie i miały wpływ na twórczość ówczesnych, surrealistycznych artystów takich jak Pablo Picasso czy Marc Chagall.

 

Asmat z tifa,najbardziej świętym instrumentem

Oprócz wspaniałych rzeźbiarzy, do niedawna jeszcze świat wiedział w nich bezwzględnych, żądnych krwi i zemsty ludzi, którzy żyli pośród kultu śmierci, ścinania głów i kanibalizmu. Teraz prowadzą oni spokojny, ustabilizowany tryb życia oparty na łowiectwie, rybołówstwie i uprawie palm, jednak jeszcze pięćdziesiąt lat temu budzili powszechny strach i grozę w świecie. Liczący się w społeczności Asmat musiał ściąć w swoim życiu co najmniej jedną głowę wroga. Zdobywał ją w trakcie walki, a że walk było bardzo dużo, bo wybuchały z byle powodu, to i trofeów było wiele.

W przeciwieństwie do tego, co się powszechnie uważa, Asmaci nie zjadali człowieka, by zaspokoić głód. Ludożerstwo miało dwa zupełnie inne podłoża: zemstę oraz szacunek.

 

Alicja Kubiak, Jan Kurzela

 

O tych dwóch aspektach kanibalizmu przeczytacie więcej na turystyka.wp.pl.

 

Asmat