Nikt z nas nie ma wątpliwości, że psychopaci są wśród nas. I choć pierwszym skojarzeniem związanym z tym określeniem jakie przychodzi nam na myśl jest Hannibal Lecter, to okazuje się, że jednostki zdolne do krwawych zbrodni stanowią odsetek w tej grupie. A osoby dotknięte tym zaburzeniem potrafią doskonale maskować się, choć chętnie wykorzystują swoją charyzmę oraz dostępne środki manipulacji i zastraszania w celu zaspokojenia własnych potrzeb i kontroli innych. Sięgając po książkę Jana Bratkowskiego „Arabska księżniczka” wiedziałam, że będzie to dla mnie nowe doświadczenie literackie gdyż zagadnienie psychopatii znałam jedynie z definicji.

Głównym bohaterem powieści jest Roman – mężczyzna po sześćdziesiątce, który ma ugruntowaną pozycję finansową i zawodową. W jego życiu brakuje tylko niewiasty, która zapewniłaby mu ciepło i obdarzyła miłością. I choć starszy pan ma świadomość, że dla niektórych kobiet jego majątek i pieniądze mogą stanowić łakomy kąsek, chętnie korzysta z usług portali randkowych. Na jednym z nich poznaje Luisę – dużo młodszą Meksykankę, która szybko kradnie mu serce i wkracza w jego życie niczym tajfun. Po pięknym początku następuje czas burz i emocjonalnej huśtawki, a kiedy mężczyzna odkrywa prawdę o ukochanej decyduje się na jedyne słuszne rozwiązanie. Ale czy Luisa łatwo zrezygnuje ze związku z Romanem i pozwoli mu tak zwyczajnie odejść? I do czego zdolna jest osoba chora psychicznie, kiedy ktoś zawiedzie jej oczekiwania?

Autor zabiera czytelnika do świata mężczyzny dojrzałego, który na podstawie przeżytych doświadczeń wypracował sobie własny sposób na życie. I choć stać go na wiele, marzy jedynie o kobiecie u boku. Pragnie stabilizacji i jest gotów wiele zainwestować w potencjalny związek. Jego wybranka może liczyć na zaangażowanie, uczciwość, wierność i życie na wysokim poziomie obfitujące w podróże oraz spełnianie zachcianek. Oferta idealna dla singielek, rozwódek i wdów, ale czy rzeczywiście kobiety tego właśnie pragną?

„Arabska księżniczka” to historia która splata ze sobą losy kilku osób by odmienić ich życie. I choć początek tej opowieści ma miejsce w dniu, w którym Roman odpowiedział na ogłoszenie Luisy, to ważną rolę odgrywa pewien meksykański mafioso i mieszkanka Torunia – Krystyna. Autor w interesujący sposób połączył wątki sensacyjne, kryminalne, obyczajowe i psychologiczne tworząc mieszankę, która na każdym etapie lektury dostarcza różnorodnych wrażeń i emocji.

Jan Bratkowski posługuje się przyjemnym w odbiorze stylem i dużą wagę przykłada do detali. Maluje bardzo plastyczne obrazy, szpikuje opisy szczegółami, a to niewątpliwie uruchamia wyobraźnię, ale też momentami wywołuje uczucie znużenia. Nie zapomina o tle przedstawionych wydarzeń i portretach psychologicznych bohaterów, które zaprezentowane są wiarygodnie i nie pozastawiają czytelnikowi wątpliwości co do zamierzeń i stanów emocjonalnych postaci. I choć akcja powieści przebiega w miarowym tempie na brak atrakcji trudno narzekać, ponieważ autor dołożył wszelkich starań aby odbiorca na wielu płaszczyznach osiągnął zadowolenie.

arabska_ksiezniczka_okl„Arabska księżniczka” to intrygująca i fascynująca powieść, która oprócz skomplikowanych relacji międzyludzkich podejmuje zagadnienie psychopatycznych zaburzeń psychicznych. Pozwalająca na podróż do różnych zakątków świata, zajrzenie w głąb serca mężczyzny dojrzałego i ciekawe doświadczenia. Moje pierwsze spotkanie z piórem Jana Bratkowskiego było bardzo udane i mam nadzieję, że nie była to moja ostatnia wycieczka z autorem. Polecam.

Cytat: „Mocno zaintrygowany Roman napisał do La Belle de Jour. Odpisała mu. W krótkim czasie całkowicie go oczarowała”

Ze strony wydawnictwa:

Meksykanka Luisa jest klasyczną psychopatką. Romanowi zajęło kilka lat, żeby to odkryć. Zaraz potem ucieka do Polski, aby poszukać tam innej, spokojnej i odpowiadającej mu stylem życia kobiety. Poznaje Krystynę, z którą układa plany na przyszłość. Tymczasem Luisa przysięga mu zemstę. Czy romans z ważnym szefem meksykańskiej mafii powstrzyma ją? Czy zapomni o Romanie i jego ucieczce​?

Dynamiczna akcja powieści toczy się w świecie przemocy i pieniędzy w Meksyku oraz w Polsce. Jest doskonale ilustrowana opisami atrakcyjnych turystycznych miejsc w krajach po których podróżują bohaterowie.

Tytuł: Arabska księżniczka
Autor: Jan Bratkowski
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 369
Data wydania: 2015-

źródło: http://nieczytam.blogspot.com/2015/03/arabska-ksiezniczka_6.html