Druga część Kresowej opowieści o podtytule Julia, to kontynuacja przewrotnych losów Michała, Izaaka i samej Julii, ale i niezwykła zagadka do rozwiązania.

Kresowa-opowiesc-JuliaJulia, żona Michała, razem z córeczką Natalią mieszka w małej wsi na zachodzie. O jej mężu słuch zaginął i kobieta powoli traci nadzieję na to, że kiedykolwiek go zobaczy. Jest samotna i opuszczona w dużym domu, który wymaga wielu męskich praca. Kobieta stara się poukładać swoje życie, jednak wszystko z marnym skutkiem. Gdy przychodzi rok 1956 nagle w progu domu staje jej mąż. Michał po długiej tułaczce z bagażem doświadczeń wraca do domu. Ten sam człowiek, który może nosić miano cichego bohatera, ten sam, który skrywa sekrety nawet, albo też zwłaszcza, przed swoją żoną, oraz ten sam, któremu Julia ślubowała miłość i który według notatki z Czerwonego Krzyża miał nie żyć.

Michał jednak żyje i dzięki amnestii zostaje zwolniony z więzienia… Co tam robił? Małżonkowie mają przed sobą tajemnice, takie, które lepiej, aby nie ujrzały światła dziennego, czy po tylu latach zdołają wskrzesić ten związek?

Przenieśmy się do roku 1996. Brutalne zabójstwo starszego mężczyzny, wstrząsa Wrocławiem. Wiele wskazuje na to, iż ofiarą jest Michał Jakubowski, potwierdza to siostra ofiary Anna, oraz sąsiedzi staruszka. Samo ciało? Jest niestety bardzo trudne do rozpoznania. Śledztwo prowadzi Andrzej Pilarski i młoda aspirantka Ewa Konieczny. Para nie od razu darzy się rozbuchaną sympatią, ale śledztwo zbliża ich do siebie. Niestety, każdy krok, który podejmują, trafia w ślepą uliczkę. Jakby ktoś celowo nie chciał, aby doszło do rozwiązania tej sprawy.

Rok 2010. Zapomniana sprawa ponownie odżywa, a to z powodu interesującej informacji, która dochodzi do uszu Andrzeja: zmarł Michał Jakubowski! Jak to możliwe?

Jeżeli w pierwszym tomie Kresowej opowieści miałam trudności z przeczytaniem niektórych scen z powody ich brutalności, tak ta cześć o jakże kobiecym podtytule, jest zdecydowanie skierowana do płci pięknej. Zapewnię drogie Panie, pomimo całej kryminalnej otoczki, mamy problemy małżeńskie Julii i Michała, każde z nich ma swoje tajemnice, które w całości są znane tylko Czytelnikowi. Jest dorastająca Natalia – córka owej problematycznej pary, – która przez długi czas wychowywała się bez ojca i aby podsycić klimat miłosnych perypetii na dokładkę, autor przedstawia nam Andrzeja i Ewę. Początkowo obojętni funkcjonariusze, może nawet sobie wrodzy, stają się wspaniałymi partnerami i czymś więcej. Powiem tak, między nimi tak iskrzy, że dziwne, iż ten cały komisariat nie poszedł z dymem. Naprawdę jest, co czytać. Do tego dochodzą niesamowite wydarzenia i wartka akcja, obiecuję czytanie z wypiekami na twarzy. Jak zawsze w powieści narracja prowadzona jest w sposób mistrzowski, nikogo nie zamęczy, co więcej nie pozwoli na oderwanie się od książki. Bo oprócz kryminalnych zagadek mających swoje korzenie w przeszłości, Czytelnik może obserwować codzienne problemy. W przypadku Julii i Michała jest to spór całej wsi z nowym księdzem proboszczem. Bezczelność duchownego, który w swoim domu miał młodą gosposię i jej dziecko (swoją drogą bardzo podobne do księdza), sprawiła że obudziły się we mnie emocje podobne do tych, które przeżywali bohaterowie książki, zaś rozwiązanie całej sprawy… no cóż, sprawdźcie sami.

Czytelnik ma zapewnioną oryginalną i ciekawą lekcję historii, która nie daje prostego rozwiązania, a zmusza do refleksji i samodzielnego wyciągania wniosków. Powieść momentami wzrusza, a wielowątkowość i zawiłość postaci sprawia, że wszystko przypomina dynamicznie dziejący się serial. Podsycając moją i mam nadzieję Waszą fascynację Kresową opowieścią, dodam iż w II tomie występuje sam autor książki,  który oddając Andrzejowi i Ewie pierwszy tom powieści, stara się pomóc im w rozwiązaniu sprawy śmierci Michała.

A zakończenie? Niesamowite i zaskakujące, będziecie pod wrażeniem. Niestety wyjaśnia się w nim wszystko i na pewno, nie mam co liczyć na kontynuację.

Szybka odpowiedz na pytanie, czy można przeczytać tom II nie zapoznając się z I. Nie radzę, wiele faktów się zazębia i jednocześnie rozwiązuje.

Ostatnie co mogę pochwalić to oczywiście wspaniałe opisy regionalnych potraw, zabaw i czynności dnia codziennego, oraz ładną oprawę graficzną książki.

Minusy? Jakoś nie znajduję. Może dlatego że jestem fanką powieści historycznych? Czekam na Wasze opinie dotyczących tej książki.
Informacje o książce:
Tytuł: Kresowa opowieść. Tom II Julia
Tytuł oryginału: Kresowa opowieść. Tom II Julia
Autor: Edward Łysiak
ISBN: 9788377228838
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Ocena: 10.0/10

Autor: MoznaPrzeczytac.pl

Źródło: http://moznaprzeczytac.pl/kresowa-opowiesc-tom-2-julia-edward-lysiak/