Leszek Żuk, Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy, Gdynia „Novae Res” 2015

Leszek Żuk niedawno opublikował „Wspólnoty chrześcijańskie”, w których w interesujący sposób przybliżył czytelnikom rozwój wspólnot, wielość odłamów chrześcijańskich. Ta interesująca pozycja sprawiła, że czekałam na kolejną jego pracę. Właśnie ukazała się książka „Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy”, w której autor swobodnie żongluje wiedzą z religioznawstwa, filozofii, antropologii, socjologii i sztuki. Nie zawaha się on spojrzeć na początki ludzkości w różnych kulturach, by porównać ich „niezwykłość” z tymi funkcjonującymi w innych społecznościach; przemiany postaw moralnych, politycznych, artystycznych, naukowych.

skad_przychodzimy_oklW książce nie zabraknie ważnego dla nas rozmyślania o demokracji, moralności, źródeł naszej kultury, celowości działań w przyrodzie i wśród ludzi, ograniczeniach kulturowych, sile nawyków oraz zależności od pojęć językowych oraz autorytetów, a także siłą mitów i religii. Całość bardzo pięknie zmierza do podsumowania naszego obecnego miejsca w społeczeństwie i świecie. Nie zabraknie też opowieści od duchach.

„Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy” to wciągająca lektura pokazująca, że nic w ludzkim życiu nie jest takie proste i oczywiste jak się wydaje. Autor uświadamia czytelników, że istnieje wiele źródeł, ścieżek i rozwiązań. Ważne abyśmy na nich nie popadli w rutynę zabijającą nasze codzienne myślenie.

Książkę (podobnie, jak i wcześniejszą) polecam osobom, które od czasu do czasu mają potrzebę refleksji oraz interesują się historią, filozofią, sztuką. Szczególnie do gustu powinna przypaść studentom kierunków humanistycznych, którzy mogą w niej odkryć nici wiążące z innymi dziedzinami.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2015/05/leszek-zuk-skad-przychodzimy-dokad.html