Agnieszka Wiszowata, Sam & Riko, il. Paulina Engen, Gdynia „Novae Res” 2015

Małe dzieci świat widzą nieco inaczej niż my dorośli. Jeśli nie jesteśmy, co do tego przekonani wystarczy spojrzeć na nasze pociechy, porozmawiać z nimi i zaczynamy zastanawiać się skąd u nich takie spojrzenie na świat. „Sam & Riko” to opowieść z perspektywy małego chłopca, który w psie znajduje prawdziwego przyjaciela, kompana zabaw i uczestnika trudów edukacyjnych. Chłopiec uczy się samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, a pies załatwiania ich na dworze, obaj idą do przedszkola, ale każde z nich ma tam inne zajęcia. Ta wielka przygoda zaczyna się pewnej zimowej niedzieli, kiedy poza wizytą u babci rodzice zabierają Sama do domu, w którym jest mnóstwo takich samych psów. Do gustu przypada mu najmniejszy, którego właścicielka nazywa „białaskiem”. Po wielu godzinach zabawy chłopiec jest zrozpaczony, że musi się rozstać z nowym przyjacielem, ale ku jego zaskoczeniu pies jedzie z nimi. „Białasek” zyskuje nową rodzinę i imię Riko.

sam_i_rico_oklOpowieść o psie i chłopcu pełna jest ciepła, cierpliwości, zrozumienia, konsekwencji, tłumaczenia skomplikowanego świata dorosłych, pokazywania różnic kulturowego kształtowania zabaw dziecięcych, dobroci i dumy z kolejnych postępów. To świetna opowieść dla przedszkolaków pozwalająca zrozumieć im to, co dzieje się dookoła.

Prosty język, nieliczne czarno-białe ilustracje sprawiają, że jest to książka doskonała do usypiania. Każdy rozdział stanowi odrębną całość, którą można czytać na tle innych, ale może być samodzielną opowieścią na kolejny dzień.

Polecam wszystkim przedszkolakom, a szczególnie chłopcom, dla których jest zdecydowanie mniej książek. Opowieść na pewno spodoba się miłośnikom psów.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2015/02/agnieszka-wiszowata-sam-riko.html