Baśnie i bajki – Jarosław Franciszek Bodziony

bajki_basnie_oklMoja miłość do książek zrodziła się właśnie przez krótkie, ale zaczarowane historie o księżniczkach i książętach – o dobru i złu. Ta sympatia trwa do dziś. Dlatego też z największą przyjemnością zapoznaję się z coraz to nowszymi baśniami i bajkami – chociażby Jarosława Franciszka Bodziony.
 
„Baśnie i bajki” to najnowszy zbiór bajek i baśni, jaki możemy gościć na rodzimym rynku wydawniczym. Oto trzydzieści wspaniałych, mądrych, pouczających a niejednokrotnie także wzruszających historii, z których każdy młody czytelnik wyniesie morał – wskazówkę na resztę życia. Dobro zawsze wygrywa, zło zostaje pokonane i ośmieszone, a główny bohater musi wykazać się cierpliwością oraz intelektem, by pokonać swe własne słabości.
Muszę przyznać, iż lektura „Baśni i bajek” autorstwa polskiego debiutanta, Jarosława Franciszka Bodziony, to coś dla każdego. Opowieści są różnej długości – jedne dłuższe, inne kończące się po dwóch stronach – na dobranockę jak znalazł, w zależności od zmęczenia. Większość bajek jest oryginalnych, choć można zauważyć, iż niektóre historie przypominają wcześniej już nam znane.
Jako iż to baśnie i bajki, zachowują cechy charakterystyczne dla tego gatunku prozy. Najważniejszą z nich jest, moim zdaniem, właśnie to, iż z opowieści młody człowiek może nauczyć się czegoś o świecie. Przygody bohaterów to historie o poświęceniu, miłości i przede wszystkim o dobru!
Styl i język autora są poprawne. Dominują zdania pojedyncze, co jest zrozumiałe ze względu na wiek adresatów. Nie ma tu trudnych słów, zatem „Baśnie i bajki” mogą okazać się dobrym początkiem samodzielnego czytania. Dodatkowo kolorowe obrazki dopełniają tło, czyniąc tę książkę bardziej atrakcyjną.
„Baśnie i bajki” Jarosława Franciszka Bodziony to dobry pomysł na prezent. Cieszę się, że powstają coraz to nowe mądre historyjki dla najmłodszych! Z mojej strony mogę jedynie gratulować udanego debiutu i zachęcić do zakupienia książeczki.
Tytuł: Baśnie i bajki 
Autor: Jarosław Franciszek Bodziony 
Wydawnictwo: Novae Res 
Data premiery: 2015  
Liczba stron: 168Oprawa: Twarda 
Kategoria: Bajki