Czy łatwo jest stworzyć książkę w duecie? Patrząc na własne doświadczenia, chociażby gdy przyszło mi pisać prace grupowe na studiach, stwierdzam, że jest to ogromne wyzwanie. Szczególnie gdy spotykają się dwie zupełnie różne osobowości. Taki właśnie niepowtarzalny duet stworzyli Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka pochodząca z Wrocławia, autorka popularnych powieści takich, jak „Piętno Midasa”, którym byłam niezwykle urzeczona, czy „Bez przebaczenia”; oraz Daniel Koziarski – pisarz, prawnik, a także autor internetowych i prasowych artykułów. Jest twórcą popularnego cyklu „Socjopata”. Otóż spotkali się oni, aby stworzyć dla nas „Zbrodnie pozamałżeńskie” – książkę, w której połączyli swoje doświadczenia: cięty i bezkompromisowy język Koziarskiego oraz emocjonalną i wrażliwą stronę Lingas-Łoniewskiej. Czy podołali zadaniu? Postaram się pokrótce opowiedzieć Wam swoje wrażenia.

Pod literacką lupę wzięto dwa, z pozoru i na zewnątrz dobre i szczęśliwe małżeństwa. Pierwsze to Marcin i Alicja. Mężczyzna można powiedzieć: młody, piękny i bogaty piłkarz u szczytu formy. Jego kariera jest właśnie w kulminacyjnym punkcie. Odnosi sukcesy na boisku, zaczynają zabiegać o niego kluby zagraniczne. Ma piękną żonę Alę, która spełnia się w roli naukowca. Robi właśnie doktorat i wraz z kolegą z uniwersytetu pisze pracę naukową. Kobieta tak bardzo skupia się na swoim życiu, że zupełnie przestaje dostrzegać męża. Wręcz uważa go z kogoś gorszego, piłkarzyka, który biega po boisku za piłką, nie potrafi wypowiedzieć się na żaden konkretny i poważny temat. Mówiąc wprost, jest dla niej ćwierć inteligentem, który nawet nie zdobył wykształcenia. Marcina zaczyna przytłaczać cała ta sytuacja, nie może nawet cieszyć się ze swoich spektakularnych sukcesów. Zaczyna być zazdrosny o kolegę żony, Adama. Czy zaczyna podejrzewać ją o romans? A może powinien postraszyć mężczyznę, żeby ten odczepił się od Alicji. Takim to sposobem trafia do Dryblasa, który to „zajmuje się sprawą”, jednak, jak to w brudnych sprawach bywa, wszystko wymyka się spod kontroli. A kilka dni po „akcji” ciało Adama zostaje odnalezione w pobliskim lesie.

Drugie małżeństwo to Marta i Arek. On wzięty adwokat oraz ona zajęta domowymi obowiązkami i dzieckiem pani domu. Wydaje się to być układ idealnym. Mają pieniądze, piękny dom, dziecko, jednak czegoś brakuje. Szczęścia. Arek kontroluję, żonę na każdym kroku, jednak nie wie, że kobieta żądna nie tyle miłości, ile zbliżenia z mężczyzną znajduje sobie na boku kochanka. Odreagowuje frustrację na boku z młodym studentem Damianem. Adwokat natomiast odkrywa w sobie fascynację młodym aplikantem Maciejem, który najprawdopodobniej skrywa jakąś mroczną tajemnicę.

Zbrodnie pozamałżeńskie” świetnie pokazują ludzkie słabości, jak to nadmierne wyidealizowanie sobie, czy chęć całkowitej kontroli drugiej osoby może doprowadzić do szeregu zdarzeń, które niosą za sobą nieprzewidywalne konsekwencje, a wręcz tragedię.

Podsumowując, uważam że Pani Agnieszka i Pan Daniel wspaniale poradzili sobie z pracą w duecie. Czytając da się odczuć, że książka posiada mocniejsze i bardziej delikatne momenty. Mogę zgadywać, kto jest autorem którego fragmentu, jednak całość jest napisana bardzo spójnie. Absolutnie nie ma skakania z jednego poziomu literackiego na drugi.

Niezmiernie spodobało mi się pokazanie, od samej podszewki, przeżyć, uczuć, przemyśleń ludzi, którzy kiedyś bardzo się kochali, ale teraz tak, może nie tyle pogmatwali, ile zaniedbali drugą osobę, że zatracili przy tym siebie. Wszyscy bohaterowie: Alicja, Marta, Marcin oraz Arek są bardzo wyrazistymi osobami. Każdy z nich ma silne przekonanie, że to jego uczucia są pomijane, że to właśnie on doznaje dużej krzywdy, a tak naprawdę jest najlepszy i powinien być doceniany. Jeżeli przyjrzymy się każdemu z osobna, to można przyznać im częściowo rację, ale czy małżeństwo nie polega na sztuce kompromisu i może gdyby skupiali się bardziej na drugiej połówce a nie na sobie, to wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej? Na pewno „Zbrodnie pozamałżeńskie” skłaniają do refleksji i rozmyśleń, a także na długo pozostają w pamięci. Wszystkim spragnionym czegoś innego, ośmielę się napisać lepszego, zapraszam do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Zbrodnie pozamałżeńskie
Tytuł oryginału: Zbrodnie pozamałżeńskie
Autor: Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska
ISBN: 9788380831681
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

źródło: moznaprzeczytac.pl/zbrodnie-pozamalzenskie-daniel-koziarski-agnieszka-lingas-loniewska/