Maria Cecylia Rajchel – „Dwie dusze” – Wyd. Novae Res

Znajdujemy się w nieznanym czasie i miejscu. Z pobieżnych informacji wiemy tylko, że jest to prawdopodobnie współczesność i miasto.  

Tajemniczy człowiek o imieniu Leon, przechadza się na początku po mieście, widać, że styl ubierania nie podchodzi mu do gustu.  Za kolorowo, jak mówi. Uważa, że ciało w którym się znajduje jest następne w kolejce, zwykłe ciało, którego oczy wcale nie otworzyły się po urodzinach.

Wchodząc do mieszkania Leon W. w skrzynce na listy znajduje dwuzdaniową notę.

Wiedziony poczuciem obowiązku i jednym wyrazem w liście „Dwie Dusze” postanawia szybko przenieść się do innego miasta, do innych ludzi i kultury. Cichaczem wsiada do najbliższego samolotu bez wiedzy gdzie ten leci. Zajmuje miejsce obok pięknej dziennikarki, jednocześnie zapełniając cały komplet na pokładzie. Osoba, która właśnie miała siedzieć na tym samym krześle co Leon, musi niestety lecieć następnym lotem. Leon po pewnym czasie i zdobytym już zaufaniu, opowiada kobiecie historię swoich przodków sprawiając wrażenie, że to on sam brał w nich udział. Później tylko dowiaduje się, że leci do Francji. Na miejscu oczywiście zabiera młodą dziennikarkę ze sobą  i rezerwuje najdroższy hotel. Dziewczyna jest bardzo zdziwiona, ponieważ mężczyzna porusza się po mieście jakby znał każdy jego zakamarek na pamięć. W hotelu dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Obsługa wykonuje swoje zadanie, a potem niezwykle szybko znika, jedzenie i rozrywki dostarczane przez hotel są bezpłatnie.

Dwie-dusze_oklNiby zwykły mężczyzna, a kim jest i co robi?

Niby zwykła kobieta,  a co się z nią w pewnym momencie stanie?

Co jest nie tak, w tak zwyczajnym luksusowym hotelu?

I co znajduje się a tajemnej skrytce?

Dość nietypowa książka, dlaczego? Już mówię. Mianowicie fabuła nie jest ani kryminałem, ani romansem. Bohaterowie dziwnie się zachowują, a miejsca są niespotykane i straszne. Pomimo tego, że króciutka historia, to mamy takie wrażenie, że ciągnie się i ciągnie jak tomowa historia.

Myślę, że same zadane pytania powyżej zdradzają tajemniczość książki, w której autorka chciała zawrzeć mrok i odpowiedzi, których nie ma.

Ocena: 9/10

 

źródło: dobrerecenzje.pl/maria-cecylia-rajchel-dwie-dusze-wyd-novae-res/