9 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. Data obchodów została wybrana dla uczczenia urodzin austriackiej aktorki Hedy Lamarr, która wynalazła używany do dnia dzisiejszego system transmisji fal radiowych. Można nazwać ją więc matką telefonii komórkowej i bezprzewodowego Internetu.

Inicjatorami Europejskiego Dnia Wynalazcy byli Niemcy. Hasłem przewodnim uczynili słowa jednego z najbardziej rozpoznawalnych naukowców – Alberta Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. Liczyli na to, że nietypowe święto zachęci do kreatywnego myślenia, do odwagi w podejmowaniu twórczych działań, do realizowania nietuzinkowych pomysłów, które niekoniecznie mają przynieść zysk.

Świętując ten dzień, chcielibyśmy zachęcić do przeczytania książki Małgorzaty Machnacz-Zarzecznej Karol Muchowicz. Wynalazca zamka na płaski klucz typu Yale.

karol_muchowicz_oklWarszawa przełomu XIX i XX wieku. Okres bujnego rozkwitu przedsiębiorczości, ale i pogłębiającej się biedy. Czas narodowej żałoby po klęsce powstania styczniowego, lecz także rodzącej się na nowo antycarskiej opozycji oraz ruchów socjalistycznych i rewolucyjnych. Na tym tle młody przedsiębiorca wkracza z impetem w dorosłe życie. Zakłada rodzinę, rozkręca prężne interesy, wreszcie daje upust swojej żyłce wynalazcy.

W drugiej powieści z cyklu „Saga rodu Muchowiczów” Małgorzata Machnacz-Zarzeczna kreśli losy swego pradziadka Karola Muchowicza, syna Felixa i Karoliny z Duninów Muchowicz, wynalazcy zamka na płaski klucz typu Yale. Autorka nie tylko z pasją opowiada kolejny rozdział barwnej historii swojej rodziny, ale daje również możliwość przeniesienia się w sam środek „pięknej epoki” na ulice dawnej Warszawy.

 

Mamy dla Was egzemplarz książki. Żeby go otrzymać wystarczy w komentarzu napisać, jaki wynalazek jest Waszym numerem jeden w codziennym życiu. Macie na to czas do 15 listopada do godziny 23:59. Wśród osób, które zostawią taki komentarz, wylosujemy zwycięzcę. Nagrodę wysyłamy na terenie Polski.