Autor książki Bartek Marcinkowski jest politologiem i historykiem, dlatego też biorąc książkę „Rozgrywka” do ręki, być może będziemy oczekiwali odnalezienia w niej faktów z okresu PRL, nowych wątków i nowatorskiego spojrzenia na czasy PRL, poparte mocnymi danymi historycznymi. Nic podobnego. Ta książka nie jest z gatunku ciężkich lektur politycznych, które owszem poszerzają naszą wiedzę i horyzonty myślowe, ale trudne są do przebrnięcia.

„Rozgrywka” to książka, którą czyta się jednym tchem. To lektura, która wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przenosi nas ona do roku 1985, kiedy to zarówno Wojciech Jaruzelski jak i Czesław Kiszczak, wiedzą, że system, którego są ostoją i podporą lada chwila upadnie bezpowrotnie wprowadzając Polskę w nowy, lepszy świat. Nie zamierzają oni jednak patrzeć na tą sytuację obojętnie i podejmują skrupulatnie opracowany, przemyślany plan – spisek, który to pozwoli im na rozdawanie kart i utrzymanie swoich wpływów także w nowej, wolnej Polsce.
W książce tej zatracamy się, tracąc jednocześnie poczucie bariery, oddzielającej fakty historyczne od literackiej fikcji. Ciekawym aspektem są sylwetki bohaterów m. in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka przedstawione zarówno z perspektywy sprawowanych urzędów i zajmowanych gabinetów, jak i z perspektywy ludzi prywatnych, współpracowników i kolegów. Myślę, że od tej strony postacie te rzadko były przedstawiane, a zarówno jeden jak i drugi posiadają obok sprytu i inteligencji również ciekawe osobowości. Książka ta opowiada o losach ludzi skupionych po różnych stronach barykady, zarówno o tych, którzy dla Polski Ludowej walczyli i wypełniali sumiennie niechlubne obowiązki, jak i o tych po drugiej stronie, którzy walczyli o wolną Polskę, walczyli z cenzurą i dążyli do obalenia komuny. Wnikliwie opisane procedury działania służb SB, inwigilacji, łamania przeciwników Polski Ludowej a także działania opozycji powodują, że książka ta pod względem historycznym dostarcza i rozszerza posiadaną już w tym zakresie wiedzę czytelnika. Jednakże najbardziej ciekawym elementem książki są ludzkie losy, zarówno tych znajdujących się po jednej jak i po drugiej stronie kurtyny, ich drogi i wydarzenia, które spowodowały, że właśnie w tamtych czasach i w tamtych miejscach się znaleźli. Przeplatające się zdarzenia powodują, że życia zarówno zagorzałych zwolenników Polski Ludowej jak i opozycjonistów przeplatają się a niekiedy łączą.

Bardzo interesującym wątkiem poruszonym w książce, jest kwestia szpiegostwa dla Polski Ludowej na terenach innych krajów. Poznajemy tajniki i klucze, według których to wybierani byli, ludzie nadający się do wykonywania owej profesji a także całe procedury, w jaki sposób lokowano ich w obcych krajach, tworząc fałszywe życiorysy, historie życiowe, narzucając zajęcia, które tamże wykonywali, a wszystko z zegarmistrzowską precyzją dopracowane i przemyślane, w taki sposób by zapobiec zdemaskowaniu. Do tego sylwetki szpiegów, którzy pracując na całym świecie, zderzali się z rzeczywistością, której w ówczesnej Polsce nawet najwięksi marzyciele nie potrafili wymyśleć. A niekiedy, jak w przypadku bohatera „Rozgrywki” do realiów tych trzeba było powrócić.
Istotną wzmianką dla kobiet będzie fakt, iż w książce nie brakuje również wątków miłosnych. To postacie bohaterów powodują, że poznajmy historię PRL poprzez pryzmat ich ciekawych losów życiowych.

Zdecydowanie polecam lekturę tej książki. Napisana ciekawym, nowoczesnym i wartkim językiem daje ogromną przyjemność czytania a świetne pióro Bartka Marcinkowskiego spowoduje, że od książki się nie oderwiecie.

 

źródło: sztukater.pl