Czego nie wiecie o święcie książki, a chcielibyście się dowiedzieć?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

Obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie semestru szkolnego. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Ta data wiąże się w Katalonii z jeszcze jednym świętem jest to dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO w 2001 roku postanowiło stworzyć także tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W ubiegłym roku, wśród tych miejsc po raz pierwszy znalazło się polskie miasto – Wrocław. W tym roku Światową Stolicą Książki jest miasto Konakry w Gwinei.

Zwieńczeniem rocznej kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki będzie odśpiewanie 22 kwietnia o godz. 12.00 Hymnu Książki, skomponowanego specjalnie na tę okazję. Tekst Hymnu, wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza, mówi właśnie o tym – o roli i sile literatury symbolizowanej przez subtelny, ale jakże istotny głos poety. Muzykę stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz, wybitny i wszechstronny polski kompozytor muzyki poważnej, piosenek i muzyki filmowej.