Z najnowszych badań czytelnictwa wynika, że 63 % Polaków nie czyta książek. A może z raportu nie wynika nic? Dlatego, że czytelnictwo utrzymuje się na tym samym, stałym poziomie 37% od 2015 roku.

Tyle samo badanych co w ubiegłym roku, czyli 46% odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy przeczytali tekst dłuższy niż 3 strony.

Okazuje się, że 6 mln Polaków (16 %) nie przeczytało zupełnie nic. Ani jednej książki, ani jednego, przynajmniej trzystronicowego tekstu (w miesiącu poprzedzającym badanie).

Optymiści dopatrują się pozytywów w postaci wzrostu odsetka czytelników intensywnych, czyli takich, którzy przeczytali 7 i więcej książek w ciągu roku z 8% do 10%.

Skąd pochodziły książki przeczytane w 2016 roku?

Główne źródła, to w 30% pożyczone były od znajomych, w kolejnych 30% zostały zakupione. Książki to również bardzo dobry prezent, aż 21% respondentów otrzymało taki upominek.

Jeśli chcecie przyczynić się do zwiększenie odsetka osób czytających – kupujcie książki! Dla siebie, mamy, taty, siostry, babci, na prezent z okazji Walentynek lub Dnia Dziecka.

Zapraszamy na zaczytani.pl

 

Cały raport znajdziecie na stronie Biblioteki Narodowej.