Czy wiecie, że tylko 13 % przeczytanych w ubiegłym roku książek pochodziło z bibliotek? To spadek o 10 % w porównaniu z wynikiem sprzed trzech lat.

Dlatego dziś, na przykładzie Trójmiasta, zobaczycie jak proste jest wypożyczanie książek z bibliotek i jak wiele mają one do zaoferowania!

W Gdańsku, Gdyni, Sopocie, ale również w okolicznych miejscowościach: Reda, Rumia, Wejherowo, Bolszewo, Puck, Starogard Gdański, Bobowo, Trąbki Wielkie i Luzino, obowiązuje Metropolitalna Karta do Kultury. Przede wszystkim ta jedna karta uprawnia nas do wypożyczania książek we wszystkich zrzeszonych placówkach. Proste, prawda? To nie koniec przywilejów. Z tą kartą możecie dostać zniżki na koncerty, przedstawienia, wystawy, do kawiarni, do kina, a nawet na różnego rodzaju kursy.

A wypożyczanie jest naprawdę łatwe. Każde z miast ma swoją wyszukiwarkę, możecie tam odszukać ulubionego autora, tytuł, znaleźć dostępność książek.

W trójmiejskich bibliotekach jest w tej chwili około 1250 tytułów Wydawnictwa Novae Res, najwięcej bo prawie 1000 jest w Gdańsku.

lawenda bibliotekiObok widzicie, że 1 tom Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Szukaj mnie wśród lawendy” łącznie wypożyczono w Gdańsku ponad 560 razy, a tylko w tym roku ponad 70!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pokolenie biblioteki

Natomiast „Pokolenie ikea” od 2012 roku zostało wypożyczone w gdańskich bibliotekach ponad 400 razy!

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkim bibliotekarzom w dniu ich święta życzymy pustych półek, wielu szeptanych rozmów o książkach oraz dużo zapału do pracy!

 

PS Stacja Kultura – biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została uznana za najpiękniejszą na świecie. Możecie o tym przeczytać tutaj.