150 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Chemiczka i fizyczka dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Jej życie i pracę opisał Tomasz Pospieszny w książce „Nieskalana sławą”. W dniu jej urodzin obchodzimy Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

Jednak może nie wszyscy wiedzą, że Maria miała również genialną córkę – Irenę Joliot-Curie, która również otrzymała Nagrodę Nobla. W najnowszej swojej książce „Radowa księżniczka” Tomasz Pospieszny przybliża jej biografię.

 

(…) czy my dziś w Polsce jesteśmy w stanie powiedzieć cokolwiek na temat Ireny Joliot-Curie ponad fakt, że była córką wielkiej Marii? Tymczasem jej praca naukowe, wielkie odkrycia i aktywność w najważniejszych konferencjach naukowych powinny doprowadzić do uzyskania własnego blasku przez Irenę. Tomasz Pospieszny w książce „Radowa Księżniczka…” próbuje ten własny blask jej nadać.

Tej biografii towarzyszy też fantastyczna kolekcja zdjęć archiwalnych. Zdjęcia, które przedstawiają malutką Irenę na rowerze, jej pracę wraz z mężem w laboratorium, odebranie Nagrody Nobla, czy też prywatną rozmowę z Albertem Einsteinem, pięknie uzupełniają dzieło o tej niedocenionej w masowym odbiorze uczonej. Ona sama, co warto pamiętać, poza nauką walczyła też o prawa kobiet. Kiedyś w wywiadzie dla „New York Times” stwierdziła:

 

„Wierzę, że predyspozycje naukowe mężczyzn i kobiet są dokładnie takie same… kobieta poświęcająca się nauce powinna być wolna od codziennych obowiązków”

 

 

Recenzja pochodzi z moznaprzeczytac.pl