DZIEDZICTWO SMOKA Klara Miszczyk 87/2016

„Zawsze uważała, że wśród całego zła tego świata i złych ludzi powinno być miejsce na chociaż jeden szczery uśmiech.”

Udany debiut fantasy dla młodzieży, napisany z dużą wyobraźnią i umiejętnością tworzenia magicznego świata. Narracja lekko niesie nas po niezwykłych przygodach bohaterów, niecodziennych i trudno wytłumaczalnych zjawiskach, niespodziewanych zwrotach bardzo dynamicznej akcji. Ciekawe powiązanie świata realnego i tego z pozoru absurdalnego, szokującego i wymykającego się pojęciu prawdziwości. Bardzo lubię takie nagromadzenie mitycznych i baśniowych stworzeń, jak smoki, enty, jednorożce, centaury, pegazy, wróżki, czarnoksiężnicy, wilkołaki, elfy czy demony. A do tego tajemnice, ukryte znaczenia, niedomówienia, półprawdy i moce żywiołów. Wszystko to powoduje, że z chęcią udajemy się do tej powieściowej krainy.

Dziedzictwo_smoka_okla_Królestwu Księżycowej Krainy zagraża niszczycielskie niebezpieczeństwo, jedynym ratunkiem wydaje się powrót do niego dziedziczki tronu. Ale w jaki sposób nakłonić prawowitą królową do wypełnienia swojego przeznaczenia, jeśli nie ma ona świadomości tego kim jest? Przed jak odpowiedzialnym wyzwaniem przyjdzie stanąć nastolatce? Czy zdoła dołączyć do drużyny dobra walczącej ze złymi i mrocznymi siłami? Gdzie poszukiwać źródeł mocy i wytrwałości? Jak pozyskiwać prawdziwych przyjaciół? Dlaczego miłość staje się niebezpiecznym sprzymierzeńcem lub wrogiem? Czy Klara ostatecznie pozna swoje prawdziwe pochodzenie i będzie umiała pogodzić się z nim?

Przekonały mnie postaci drugoplanowe, troszkę niepewności czuję wobec głównej bohaterki, ale to w końcu poszukująca własnej tożsamości nastoletnia dziewczyna, która ma prawo zachowywać się z jednej strony jeszcze niewystarczająco dojrzale a z drugiej zaskakiwać nas swoją wrażliwością. Bardzo ciekawie poprowadzony wątek romantyczny, z wyczuciem i przekonywującą koncepcją. Ale są również motywy, które pozostawiły mnie z uczuciem niedosytu, w moim przekonaniu zyskałyby na atrakcyjności, gdyby głębiej i dłużej poprowadzić towarzyszącą im intrygę, otoczyć jeszcze większą tajemniczością i złożonością. Powieść potrafi przykuć uwagę czytelnika, ciekawi nas co dalej, jak potoczą się losy książkowych ulubieńców. Czyta się ją lekko i przyjemnie, świetny pomysł na sympatyczny wieczór, pobudzenie wyobraźni i nutki rozmarzenia.

4/6 – warto przeczytać
fantasy

Data premiery: 23.02.2016.

źródło: http://bookendorfina.blogspot.com/2016/04/dziedzictwo-smoka-klara-miszczyk-872016.html