Ogar Boga. Popiół i piach – Anna Gręda

 

 MARZENIA SĄ PO TO, BY JE REALIZOWAĆ!!!
Niby wszyscy to wiedzą, a jednak mało kto potrafi wcielić tę myśl w życie! A przecież to właśnie od marzeń zaczynamy swoją drogę ku szczęściu, jakim jest osobiste spełnienie! Wiedzą o tym chociażby dwie rówieśniczki: Anna Gręda oraz ja! Rocznik ’96!
Co nas łączy? Otóż tego samego dnia spełnią się nasze marzenie (moje takie trochę mniejsze, ale i ono bardzo mnie cieszy) – dniem tym będzie premiera najnowszego „dziecka” Ani, książka, którą będzie miał zaszczyt patronować mój blog: Wymarzona Książka!!!
ogar_boga_oklPrzedstawiam Wam Kirę Santiago – dziewczynę-dynamit, która jest żywym dowodem na to, iż cięty język, uroda oraz umiejętność posługiwania się bronią to zabójcza mieszanka. Lękają się jej wszyscy, dzięki czemu łowczyni posiada bardzo wielu sojuszników… ale jeszcze więcej wrogów. Jako istota niezwykła (nawet jak dla istot nadnaturalnych) – hybryda – stanowi najsilniejsze ogniwo w łańcuchu pokarmowym.

Pewnego dnia w Nowym Jorku pojawiają się kłopoty w postaci nowonarodzonych wampirów. Jaki jest cel ich pana? Czego mogą od niej chcieć? I czemu atakują w jej najbliższych? W odpowiedzi na to pytanie pomogą Kirze jej dawni znajomi.

„Ogar Boga. Popiół i piach” to najnowsza seria Anny Grędy, planowana jako trylogia. Autorki, która – choć jest moją rówieśniczką – ma już na swoim koncie dwie książki: „Róża z Irlandii” (2010) oraz „Angelus” (2012). Oprócz tego napisała krótką, ilustrowaną bajkę dla dzieci inspirowaną twórczością Janusza Korczaka i nagrodzoną I miejscem w konkursie zorganizowanym przez Liceum Plastyczne w ZSM w Rypinie. Wcześniej miałam szansę przeczytać „Angelusa” (RECENZJA), a nawet udało mi się przeprowadzić rozmowę z Anią (WYWIAD).
Tak jak we wcześniejszej powieści, tak i teraz Anna Gręda postawiła na fantastykę. A dokładnie – urban-fantasy. „Ogar Boga” jest przepełniony magią oraz nadnaturalnymi postaciami. Autorka zmiksowała pełno wcześniej znanych pomysłów, dodała własne – przysłowiowe – pięć groszy, i muszę przyznać, iż z tej mieszanki wyszła ciekawa – a co najważniejsze – nieprzewidywalna przygoda.
sprawia, iż od pierwszych rozdziałów „Ogara” trudno się oderwać. Podobnie jak od ostatnich! Problem stanowił tylko środek… Akcja jest nieco niedopracowana, ponieważ bywały momenty nużące i na pierwszy rzut oka – całkowicie zbędne dla treści. Lecz gdy już przetrwałam te strony zostałam nagrodzona, a ostatnie pięćdziesięciu stron przeczytałam na jednym oddechu!
Wisienką na torcie są niezwykli bohaterowie. Bardzo lubię takie miksy znanych nadnaturalnych istot, ponieważ wtedy nie muszę wybierać, kogo bardziej lubię: grupę wampirów czy stado wilkołaków. Tutaj jest ich znacznie więcej – Anna Gręda zrobiła istną mieszankę, a ja wręcz skakałam z radości, że wykorzystała znacznie więcej legendarnych postaci, aniżeli większość pisarzy – cały Nowy Jork przepełniony jest mrokiem!
Na prowadzenie wychodzi oczywiście główna bohaterka – hybryda – dziewczyna niepokorna. Kira Santiago to niezależna osoba: silna, pewna siebie, a w dodatku inteligentna – to lubię. To właśnie ona jest głową zespołu, które tworzą: piękna czarodziejka Charlotta, tajemniczy czarownik wysokiego poziomu – Frederic Jacobson,  równie potężny, co cichy szaman, Silvyr oraz wampirzyca Amelia. Po niedługim czasie do drużyny dołącza nawet demon Flesh!
Każdego z nich czytelnik będzie miał szansę dobrze poznać – a jeżeli po tej części będziecie czuli niedosyt, przypominam, iż na swoją premierę czeka drugi i trzeci tom. Jestem pewna, że kolejne powieści przyjdą szybciej, niż by ktoś się spodziewał – a to wszystko za sprawą lekkiego pióra autorki, które udało jej się wypracować już w tak młodym wieku. „Ogar Boga. Popiół i piach” przeczytałam błyskawicznie – również dlatego, iż podczas lektury nieustannie czułam trud i wysiłek Ani w każde pojedyncze słowo!
Nie będę Was okłamywała, iż „Ogar Boga” jest bez wad, ponieważ tak nie jest. Lecz prawdą będzie stwierdzenie, iż „Popiół i piach” to dobry początek trylogii fantasy dla młodzieży. Osobiście będę czekała na ciąg dalszy i trzymam kciuki za Anię! Wierzę, iż jej kolejna powieść będzie jeszcze lepsza!
PS. Mogę być dumna, iż moim pierwszym patronatem okazał się „Ogar Boga. Popiół i piach”! Dlaczego?
By się tego dowiedzieć, sami będziecie musieli zajrzeć do tej książki! A szans będzie niemało!
Niebawem – konkurs!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Ogar Boga. Popiół i piach

Seria: Ogar Boga #1

Autor: Anna Gręda

Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 2015

Liczba stron:430

Oprawa: broszurowa

Kategoria: Fantasy

 

źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2015/04/ogar-boga-popio-i-piach-anna-greda.html