Wypoczywającym nad Bałtykiem polecam

   Jeśli beztrosko pluskasz się w wodach Bałtyku opływających Półwysep Helski, zwłaszcza w okolicy Kuźnic, jeśli stacjonujesz letniskowo we Władysławowie lub spacerujesz promenadą nad Motławą w Gdańsku i lubisz zastanawiać się nad przeszłością tych miejsc to mam dla ciebie czytelniczą propozycję:

Powieść sensacyjna pod tytułem: „Foka” – Ludwik Artel. Wydawnictwo NOVAE RES.

Dlaczego? Akcja tej powieści rozgrywa się właśnie we wspomnianych wyżej okolicach naszego pięknego wybrzeża i odkrywa pewną tajemnicę związaną z przebiegiem drugiej wojny światowej na tym terenie oraz opisuje kontynuację tych wydarzeń już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku związaną z działalnością polskich służb wywiadowczych, amerykańskiego szpiega oraz złowrogiej KGB. W tle przewija się wątek rosnącej w siłę krajowej opozycji i zmian ustrojowych.

Foka_oklZ przebiegu akcji powieści „Foka” możemy dowiedzieć się co nieco o sposobach funkcjonowania służb wywiadowczych, wykorzystywaniu dawnych znajomości i pozycji w strukturach władzy oraz odwadze, w dobrej sprawie, byłego funkcjonariusza SB. Książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem choć już na wstępie mniej więcej wiadomo „kto zabił” i czym jest tytułowa „foka” to w dalszej części opowieści następują zwroty sytuacji i kolejne komplikacje. Nie, nie, nie zdradzę nic więcej. Dodam tylko, że występuje tam także delikatny wątek romansowy, który dodaje lekkości całej tej historii i do końca nie wiadomo czy ten romans zakończy się happy endem.

Warto więc przed zanurzeniem w morskie odmęty, ułożyć się wygodnie na plażowym kocyku i prześledzić tę historię, która zaczyna się jeszcze przed wojną… Koniec. Nic już więcej nie opowiem – zakładam słoneczne okulary, pogłębiam swój piaskowy grajdoł i opalam się! Ciii… W przewie od słonecznej kąpieli macham przyjaźnie do urlopowiczów w górach, nad jeziorami i wszędzie gdzie tylko wypoczywają Rodacy polecając im także lekturę „Foki”.

źródło: koszyk-bet.blogspot.com/2016/07/wypoczywajacym-nad-batykiem-polecam.html