Milena Wiktoria Jaworska Miles

 

  • Wydawnictwo :  Novae Res
  • Seria / cykl wydawniczy : Plejady. tom 1
  • Data premiery  :  24. 10 2015
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Ilość stron: 226
  • Gatunek:  Literatura piękna, literatura młodzieżowa, paranormal romance

” Drogi Czytelniku! Jeśli trzymasz w ręku ten egzemplarz, to znaczy, że moje serce zostało już podzielone na części i jedna z nich trafiła właśnie do Ciebie, gdziekolwiek teraz jesteś i cokolwiek dzieje się w Twoim życiu”

Tymi słowami swoją powieść rozpoczyna młodziutka, zaledwie szesnastoletnia dziewczyna, uczennica  klasy o  profilu lingwistycznym w Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie – Milena Wiktoria Jaworska. Nastolatka jest dowodem na to, że ten kto recenzuje książki sam też może je pisać, znaleźć wydawcę i pokazać swoje dzieło światu. Poza  nauką i prowadzeniem swojego miejsca w sieci jakim jest Blog Łaciaty Blog Książkowy  jej czas zajmuje  słuchanie muzyki i… tu  ciekawostka rozmyślanie o górach. Wstęp ujmuje, zachęca do dalszej lektury, a czy całość jest równie interesująca i wciągająca ? O tym za chwilę. Najpierw kilka słów na temat fabuły, bohaterów oraz znaczenia tytułu utworu.

” Gwiazdy są tylko na niebie, na ziemi są ludzie, małe istoty, które niewiele mogą  i zabijają się o to, kto na jakim stołku usiądzie”

W Milesie autorka opowiada swoim  czytelnikom historię dwójki uczniów ostatniej klasy amerykańskiego liceum. Ona córka znanego polityka, kandydata na premiera, którą wszyscy znają z mediów- Milie Johnson. On, przystojny, tajemniczy brunet, szkolny kolega, a zarazem chłopak z jej koszmarów- Aries Golden. Dziewczyna z nikim się nie przyjaźni, nawiązywanie kontaktów utrudnia jej to, że jest dzieckiem tego, a nie innego człowieka. Każdy patrzy na nią przez pryzmat pochodzenia. Ma także nietypowe hobby- astronomię, ponadto pociąga ją to co inne i niebezpieczne. Pewnego dnia oczy nastolatki robią się złoto- czarne zaś włosy złoto- brązowe. Jednak to nie koniec zmian w wyglądzie. Z dnia na dzień zaczyna gwałtownie rosnąć, a temperatura ciała zdecydowanie przekracza wartość właściwą dla człowieka. Rodzice znają prawdę, ale wyjawiają tylko jej cześć. Jest jedna osoba, która może pomóc – Aries. Czy to zrobi i tym samym zdradzi bohaterce prawdę o niej samej ? Odpowiedź już w powieści.

Znaczenie tytułu utworu  można bardzo łatwo  rozszyfrować. Połączenie imion bohaterów to sygnał, że mają ze sobą coś wspólnego, co i dlaczego ? Nie warto zdradzać, bo wtedy odbierze się innym przyjemność z poznawania tej historii, którą czyta się błyskawicznie i, która  choć momentami jest przewidywalna bawi i wciąga czytelnika. Na koniec czeka go niespodzianka. Informacja, że to dopiero pierwsza cześć opowieści.

miles_okl” Miłość to najsłodsze uczucie na świecie. Łamie, łączy i stwarza. Jest trwała i zdradliwa, lecz prawdziwa”

Miles to typowy paranormal – romance  mający swoje mocne i słabe punkty. Do tych pierwszych należy zaliczyć  główną bohaterkę na przykładzie, której autorka pokazała blaski i cienie  życia tych, których często nazywa się dziećmi sławnych rodziców.  Przypomniała, że pozycja społeczna, zawód wykonywany przez ojca czy matkę nie sprawia, że ich dzieci automatycznie stają się kimś lepszym od swoich rówieśników. Kolejny plus  należy się  blogerce za to iż nie  napisała następnej  historii o wampirach, wilkołakach czy upadłych aniołach lecz stworzyła nowe istoty, które bardzo dokładnie scharakteryzowała. Brawo. Styl oraz język też są całkiem niezłe jak na debiut i wiek autorki. Ma  jeszcze mnóstwo czasu, by nad nimi popracować. Mocnym punktem jest również umieszczona na końcu książki ścieżka dźwiękowa. Dzięki niej czytelnik dowie się jakie piosenki były dla autorki inspiracją. Kończąc temat zalet należy wspomnieć coś co przy lekturze  bardzo często się pomija- Podziękowania autora. Milena Wiktoria Jaworska dziękowała swoim najbliższym, przyjaciołom, wydawcy  Panu Bogu i kilku innym osobom. Widać, że te słowa są pisane prosto z serca. Minusy ? Po pierwsze pewne rozwiązanie fabularne na jakie zdecydowała się autorka. Otóż bohaterowie, aby nadal żyć musieli zrobić coś strasznego, a potem z ich głów tak  po prostu znika wspomnienie tego czego dokonali. Co prawda to tylko fikcja literacka, coś co od początku do końca było zaplanowane, ale mimo wszystko chyba można było to rozegrać inaczej. Inne słabe punkty ? Trochę za długo rozwijająca się akcja przez co momentami czytelnik może mieć problem z wczuciem się w tę historię.

Zakończenie, nie wbija w fotel, ale chyba nie to było jego celem. Ono miało spotęgować ciekawość odbiorcy oraz zachęcić do sięgnięcia po cześć drugą i tak się stało  przynajmniej w moim przypadku. Czy z Tobą Drogi Czytelniku będzie podobnie ? Przeczytaj i przekonaj się sam. To lektura z gatunku miłych, lekkich i przyjemnych  coś w sam raz na jeden góra dwa  letnie wieczory. Dobra zabawa gwarantowana.

” Całe życie wydaje mi się snem, który zniknie. Jednak miłość przetrwa wszystko. Ta prawdziwa”

Komu i dlaczego warto polecić Milesa ? Po pierwsze nastolatkom zaczytującym się w paranormal romance, ponieważ one znajdą tam wszystko co lubią:  miłość, nadprzyrodzone istoty,  trochę trudnych wyborów oraz tajemnic. Po drugie wszystkim szukającym lekkiej, wciągającej, ale i zabawnej opowieści. To coś dla Was. Po trzecie osobom, które od czasu do czasu  krytykują pisarskie umiejętności i pracę bloggerów. Spójrzcie  takie osoby naprawdę potrafią napisać coś ciekawego. Oto dowód.  Na koniec zwracam się bezpośrednio do autorki, która być może niedługo natrafi na ten tekst : Droga Mileno gratuluję pomysłu na powieść oraz  talentu. Nie zmarnuj go. Trzymam za Ciebie kciuki i czekam na cześć drugą. Możesz być z siebie dumna.

PS.Gratulacje za kolejny patronat medialny należą się również Krysi z bloga Literacki Świat Crysi 

oraz Ani z bloga Wyznania Książkoholiczki  Brawo dziewczyny.

Źródło cytatów: 

[1] Milena Wiktoria Jaworska, Miles,Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2015, str.7.

[2] Tamże,str.32.

[3] Tamże,str.218.

[4] Tamże,str.138.

źródło: anne18-recenzentka.blogspot.com/2015/09/186-milena-wiktoria-jaworska-miles.html