Edward H. Gryf – Przyjdź Królestwo Twoje. Władza i wiara.

Dzięki lekcjom historii w szkole możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat starożytności. Epoka ta kojarzona jest głównie z Grekami oraz Rzymianami, których imperium z początkiem IV wieku obejmowało obszar niemalże całej Europy. W szkole sięgamy jednak po nudnie napisane podręczniki i bezskutecznie próbujemy zapamiętać dziesiątki najważniejszych dat. „Przyjdź Królestwo Twoje” – powieść historyczna, której dotyczy poniższa recenzja, mogłaby ze skutecznością zastąpić nawet najlepiej napisany przewodnik po tym okresie.

przyjdz_krolestwo_1_oklAby dobrze zrozumieć historię, trzeba najpierw poznać szerszy kontekst wydarzeń z danego okresu. A co lepiej przybliży nam ten fakt niż świetnie skomponowana opowieść traktująca o życiu mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego na początku IV wieku? Czytanie powieści literackiej sprawia, że nie mamy z góry narzuconego przymusu, a w miarę odkrywania kolejnych rozdziałów, dowiadujemy się wielu nowych faktów na tematy, które nas interesują. Jeśli więc chodzi o edukację poprzez przyjemność – książka z powodzeniem spełnia ten aspekt.

Mamy schyłek rządów absolutnych cesarza Dioklecjana, a treść książki ukazuje walkę sześciu pretendentów o objęcie jego miejsca. Gra toczy się o najwyższą stawkę, toteż nieprzebieranie w środkach i intrygi są tutaj na porządku dziennym. Jakby tego było mało, liczba popleczników nauk Jezusa Chrystusa w Cesarstwie ciągle rośnie, a chrześcijaństwo zaczyna zagrażać Imperium. Fabuła nie jest jednowątkowa i monotonna, bohaterowie nie są nudni i podobni do siebie – każdym kierują inne pobudki i każdy z nich jest wykreowany w zupełnie odmienny od pozostałych sposób. Są ludźmi z krwi i kości, a nie wyrwanymi z kontekstu, przewidywalnymi kukłami. Czasami są przepełnieni przez silne emocje i te uczucia przerzucają na czytelnika, który może na nich różnie zareagować. Chęcią mordu, współczuciem czy rzewnymi łzami.

Świat przedstawiony w utworze jest realistyczny i autentyczny. Wszystko ma swoje odbicie w rzeczywistości i nie bierze się znikąd – dlatego książka, oprócz posiadania walorów artystycznych, jest także doskonałym podręcznikiem do historii.

Opisywany tytuł to książka nietypowa i piszę to z pełną świadomością pozytywnego znaczenia tego słowa. Chodzi mi tu głównie o sposób przekazu, który wyróżnia ją spośród innych powieści historycznych, które niekiedy bywają zwyczajnie nudne. Ta jest napisana z rozmachem, trudno się od niej oderwać i przejść obojętnie, jeśli już się zacznie przekładanie pierwszych stron. Zdecydowanie wyróżnia się spośród innych tytułów przynależących do tego samego gatunku.

.

Książkę polecam wszystkim – tym interesującym się historią i tym, którzy lubią ją trochę mniej. Jestem w stanie stwierdzić, że jest to najlepsza książka poruszająca temat Imperium Rzymskiego, z jaką do tej pory miałem styczność. Jej unikatowość polega na nietuzinkowym przekazie, ogromnym realizmie przedstawionego świata, doskonałej kreacji bohaterów i przede wszystkim połączeniu dwóch aspektów, jakie powieść historyczna powinna spełniać. Przyjemności czytania oraz użyteczności.

separator

Autor: Edward H. Gryf

Tytuł: Przyjdź Królestwo Twoje. Tom I: Władza i Wiara.

Liczba stron: 376

Wydawca: Novae Res

źródło: http://bardzokulturalnie.pl/2016/02/11/edward-h-gryf-przyjdz-krolestwo-twoje-wladza-i-wiara/