Wieczór poetycki z Agatą Marzec:

„Niedzielny wieczór wypełnił słupski Teatr „Rondo” miłośnikami literatury, śpiewem oraz  poetycką prozą czytaną przez gości specjalnych Agaty Marzec. Anna Czerny – Marecka, Andrzej Twardowski, Marcin Sałata i młodzi aktorzy: Natalia Gąsiorowska oraz Michał Studziński przedstawili licznie zgromadzonej publiczności fragmenty Reminiscencji. Każdy z nich zrobił to wedle własnej interpretacji, odkrywając wielowymiarowość znaczeń tekstu. Spotkanie prowadziła jego pomysłodawczyni – pani Jolanta Krawczykiewicz, która zadbała o stworzenie niezapomnianego nastroju i przybliżenie sylwetki autorki czytelnikom. Większość z nich przyznała, że doskonale zna już treść książki, a potrzeba porozmawiania o niej sprowadziła ich w mury „Ronda”. Dlatego też szczególne zainteresowanie wzbudziła dyskusja Agaty Marzec z dr hab. Bernadettą Żynis. Obie panie swobodnie i z emocjonalnym zaangażowaniem wymieniały uwagi na temat literackiego i językowego aspektu książki. Poruszyły między innymi temat czasu, przestrzeni, konstrukcji narracji, kontekstu lokalnego. Agata Marzec przyznała, że od początku swojego życia czuje się zrośnięta ze Słupskiem  jako swoją „małą ojczyzną”, a rozmowa ze swoją wykładowczynią z czasów studenckich ma dla niej szczególny wymiar. Dialog przerywany był lirycznym śpiewem Natalii Gąsiorowskiej, który wprawił słuchaczy w metafizyczny nastrój. Wygłoszone przez autorkę w podsumowaniu spotkania refleksje wycisnęły wiele łez i wzruszeń, a kolejne egzemplarze Reminiscencji, przygotowane do sprzedaży przez pana Krzysztofa Sawickiego z Księgarni „Ratuszowej”, w szybkim tempie znikały ze stołu. „Muszę podarować tę książkę komuś bliskiemu”, „Już wiem, co moja przyjaciółka dostanie w prezencie urodzinowym”, „Zmuszę męża, żeby ją przeczytał” – można było usłyszeć w kuluarach.  Na koniec wspólna energia uczestników wieczoru autorskiego spotkała się przy wystylizowanym na stronę tytułową książki torcie. „Rondo” długo jeszcze rozbrzmiewało żywymi rozmowami gości z autorką.

„Był to dla mnie niesamowity wieczór. Cieszę się, że na spotkanie ze mną przyszło wielu słupszczan, których wcześniej nie znałam, a którzy po lekturze „Reminiscencji” zapragnęli poznać ich autorkę. Rozmowy z nimi przekonały mnie, że literatura zbliża ludzi, pozwala im mówić jednym językiem i inspirować do głębszego odczuwania świata.” – podsumowała Agata Marzec

Reminiscencje (Wydawnictwo NOVAE RES) to przejmująca proza pełna gorzkich refleksji. Poszczególne opowiadania spaja postać głównej bohaterki – Zofii, kobiety w średnim wieku, która spogląda w przeszłość, by spróbować zrozumieć swój los i losy znajomych, przyjaciół czy po prostu sąsiadów z jednej kamienicy przy ulicy Podgórnej. Książkę można nabyć w Księgarni „Ratuszowej” w Słupsk lub poprzez stronę wydawnictwa Novae Res.

Reminiscencje to emocjonalna podróż wśród wspomnień, chwilami smutna i wstrząsająca, lecz prawdziwa do bólu. […] jest to refleksyjny zapalnik, który skłania do przemyśleń i zastanowienia nad życiem. Należy przeczytać, zrozumieć i poddać własne życie ocenie, by wyciągnąć odpowiednie wnioski. Być odważnym i chwytać życie garściami, właśnie to zrozumiałam poznając gorzką historię Zofii. Warta uwagi lektura, do której ma się ochotę wracać!” – czytamy w jednej z recenzji.”

źródło: relacja oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej promocji „Reminiscencji” w Słupsku, zorganizowanej przez Teatr „Rondo”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania:

img_3417
img_3419
img_3427
img_3433
img_3440
img_3444
img_3454
img_3477

źródło: relacja oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej promocji „Reminiscencji” w Słupsku, zorganizowanej przez Teatr „Rondo”.