basniowe_sciezkiKsiążka ta jest zbiorem sześciu baśni oraz bajek.

Autorka tymi bajkami pragnie zabrać nas rodziców i nasze maluchy do magicznego świata. Każda bajka kończy się jakimś mądrym przesłaniem. Bajka „O złocie, bogactwie i sercu biedaka” kończy się zdaniem: „Bo dobre serce jest droższe, niż złoto i całe bogactwa świata”. Natomiast w bajce „o kupcu Walentym” możemy znaleźć przesłanie: „Tam gdzie miłość i zgoda, tam radość i dostatek”.

Mojemu dziecku bardzo spodobała się bajka „O Małgorzatce, która szukała domu”. Być może treść, a być może większa ilość ilustracji w porównaniu do pozostałych.

Małe dziecko chłonie bardzo szybko informacje, które im przekazujemy. Są wzrokowcami i bardzo dobrymi słuchaczami. Zapamiętują to co im często powtarzamy. Bajki muszą być obecne w życiu dziecka. Ich świat jest prosty i nieskomplikowany i tylko poprzez bajki i baśnie dziecko zrozumie nasze życie najbardziej w początkowym rozwoju. Wybierajmy książki z morałami. Książki, które chcą nam coś przekazać i pokazują świat nie tylko w kolorowych barwach, ale także ujawniają inne oblicze życia.

Złe i podstępne charakterki niektórych bohaterów także są nauką dla dziecka w pewnym rodzaju. Kiedy będzie dostrzegał w baśniach dobro i zło, w życiu także będzie potrafił te dwie rzeczy rozróżnić. Nie każde opowiadanie musi zakończyć się szczęśliwe, by nieść ze sobą przesłanie. Czasem smutne zakończenie jest także jakimś przekazem.

Książka ma w sobie kilka prostych obrazków, nie tyle obrazki co nawet rysunki. Nie są super piękne, ale są właśnie proste i takie bajkowe. Ich kolory powinny przyciągać oko naszych maluchów.

Czytanie dzieciom powinno być wpisane w obowiązki każdego rodzica, babci, czy wuja. Bajki, baśnie bardzo rozwijają światopogląd maluszka. Uczy go reakcji na niektóre sytuacje i uczymy go skupienia, podczas kiedy musi usiąść kilka dłuższych chwil, by posłuchał.

Praca ta może śmiało znaleźć się w domowej dziecięcej biblioteczce. Będzie nie tylko idealną książką na lepszy sen, czy też wypełnieniem czasu w ciągu deszczowych ponurych dni, ale będzie także przekazem bardzo ważnych wartości w życiu i nie tylko. Czytajmy naszym dzieciom, bo warto poprzez książki zabierać je do zaczarowanego świata jak poprzez książkę Pani Sabiny. Kilka baśni i na każdy dzień tygodnia możemy jedną przeznaczyć i tym samym zabierać naszego szkraba do świata wróżek, mówiących zwierzątek, skrzatów i czynów bajkowego bohaterstwa i odwagi.

źródło: kochanamama.pl