dsc01691-768x576Czy da się opowiedzieć za pomocą bajki o poważnych problemach? Dla mnie jest to oczywista sprawa i moja odpowiedź brzmi jak najbardziej tak. Studiując psychologie miałam okazję zapoznać się z bajkoterapią, czyli terapeutyczną mocą specjalnie napisanych opowieści, które pomagają zarówno dzieciom jak i dorosłym przepracować traum, dramaty i trudne historie z życia. Dlatego zainteresowała mnie książka ,,Kukła i inne opowieści terapeutyczne”.

Bajki jako recepta na trudne chwile

Autorka – Lucyna Mijas stworzyła 10 opowieści, które jako swój temat przewodni obrały mniejsze lub większe ludzkie dramaty. Opowieści są podane w bajkowej oprawie, bohaterami są  zazwyczaj zwierzęta lub przedmioty. Użyte metafory doskonale oddają sedno problemów, mimo iż nie pada żadne słowo, że odnoszą się np. do przeżywanych lęków, przemocy, przeżytego gwałtu czy nadmiernej kontroli czyjegoś życia.

Bajka może stać się przyczynkiem do rozmowy o trudnej sytuacji, czy problemie jaki przeżywa bliska osoba, może się też stać autoterapia i dać impuls do samodzielnego przepracowania bólu, cierpienia i niezrozumienia związanego z ważnymi dla konkretnej osoby zdarzeniami.

Bardzo wzruszyła mnie opowieść ,,Mały”, która zabiera nas do krainy gdzie rośnie duży Dąb i mały Klon. Ich relacja, przeżycia Klona i niespodziewany wypadek zmieniają wszystko o 180 stopni. Piękna bajka o dorastaniu, radzeniu sobie z przeciwnościami i tym jak czasami szybko dorastamy. Nie będę Wam zdradzać więcej, może sami będziecie chcieli się dowiedzieć co się stało.

Opowieści terapeutyczne czy dla wszystkich?

Myślę, że tak, choć każdy z nas skorzystał by z nich inaczej. Dla niektórych będą to krótkie, fantastyczne opowiastki, które można szybko przeczytać i o nich zapomnieć. Dla innych staną się powodem do zmierzenia się z przeszłością lub demonami teraźniejszości. Książka może być pomocą dla rodziców, którzy nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o ich lękach, problemach z akceptacją, czy trudnościami w szkole. Dla osób zranionych i poturbowanych życiowo mogą stanowić oparcie i zainspirować ich do szukania profesjonalnej pomocy. Wydaje mi się, ze książki tego typu mają wiele zastosowań, a wszystko zależy od człowieka i jego potrzeb.

źrodło: czytaj-na-walizkach.pl