Pozlacany-rog-IV_oklPo tragicznej śmierci w trzecim tomie, wszyscy wracają do codzienności, zarówno czytelnik jak i bohaterzy w książce. Róża Osielska zrezygnowała ze swoich studiów na rzecz opieki nad Marylą, siostrą Krzycha. Gdzieś w środku Róża ma nadzieję i nadal tli się w niej iskierka, że może teraz, skoro Krzych jest znów sam, to może teraz będą razem. Szczerze muszę powiedzieć, że tom IV osobiście dla mnie jest smutny, bo umiera w nim tylu bohaterów, których lubiłam i z którymi zżyłam się przez te kilka tomów, dodatkowo wybucha II Wojna, co jeszcze bardziej przygnębia.

Jak się spodziewacie, Róża z Krzychem się zejdą, a nawet wezmą ślub, szkoda tylko, że nie będzie im dane przeżyć długiego spokojnego i szczęśliwego życia razem. Jesteście ciekawi dlaczego? Koniecznie zajrzyjcie do IV tomu Pozłacanego rogu. Ten tom kończy tę sagę rodzinną, a ja po lekturze tak wspaniałej opowieści, szczerze powiedziawszy, nie mam za bardzo co ze sobą zrobić, tak bardzo przywiązałam się do bohaterów i do tych wszystkich pokoleń rodziny Kamieńskich.

Oprócz dalszych losów bohaterów, w tej części znajdziemy wiele historycznych szczegółów, to wszystko jest doskonale wplecione w akcję powieści, tak, że jeżeli nigdy nie lubiliście się uczyć historii ani czytać o faktach historycznych, to tutaj będzie to dla Was czystą przyjemnością. Cóż uważam też, że seria Pozłacanego rogu jak najbardziej jest odpowiednim pomysłem na prezent, który możecie sprawić jakiejś bliskiej osobie. Gwarantuję, że na wiele dni ta osoba się wciągnie i nie będzie mogła oderwać się od lektury.

Tutaj będziecie kochać wraz z bohaterami książki, nienawidzić, prawie odczuwać taką samą krzywdę jaką ktoś im wyrządzi, ale będziecie też walczyć na froncie z polskimi żołnierzami, zaskoczonymi  i oszołomionymi niemiecką techniką wojenną i nowoczesnym uzbrojeniem. Wraz z Leo, synem Krzycha, zawędrujecie do obozów, do więzień, po to tylko, aby po zakończeniu wojny nie móc spokojnie powrócić i osiedlić się w swoim ukochanym kraju dla którego sprawy i za wolność którego walczył.

Podsumowując, jeżeli lubicie powieści obyczajowe, sagi rodzinne i opowieści o rodzinnych perypetiach – to ta książka jest napisana właśnie dla Was.

Moja ocena: 10/10