Janusz Garbaliński, Dokąd zmierzamy?, Gdynia „Novae Res” 2015

Niewielkich rozmiarów zbiór opowiadań pokazuje – czasami pod maską alegorii – różnorodne fragmenty naszej rzeczywistości. „W kocim życiu” autor zabiera nas w świat bezdomnego kota dachowca, który – poza staraniem o przetrwanie – dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat świata ludzi. Były to przeobrażenia tak wielkie, że z punktu traktowania kota, jako łapacza myszy i szczurów przeszliśmy do traktowania go jako członka rodziny. Ludzka wrażliwość wzrosła wraz z zasobnością portfela, który pozwala na jadanie w restauracjach, pokazywanie się w towarzystwie, dogadzanie sobie.

dokad_zmierzamy_oklKolejne opowiadanie, które przykuło moją uwagę to opis zmienionych relacji międzyludzkich. Śmierć małżonka postrzegana, jako wyzwolenie ze zniewolenia, ale też obowiązek dokonania obrządku, który zmusza nas do podtrzymania relacji ze znienawidzonym zmarłym. Brak dbałości o ciało, a jednocześnie poczucie, że w tych cząstkach jest on jeszcze w pewien sposób obecny skłania do pozbycia się ich do kanalizacji.

Nie zabraknie też karykatur pokazujących ludzi, którzy ciągle oceniają innych i uważają, że myślenie odmienne od ich postrzegania świata jest niepoprawne. Przelewający się bezmiar gadulstwa, ekshibicjonizmu w kontaktach z obcymi wydaje nam się śmieszny. Jednak po chwili zastanowienia odkrywamy, że owo uzewnętrznianie zastępuje nam relacje z bliskimi.

Zbiór nie daje nam odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Każe nam jedynie pochylić się nad naszą codziennością i popatrzeć z boku na pewne elementy życia, które sprawiają, że relacje międzyludzkie stają się chłodne. Uciekamy w bliskość z obcymi, z którymi widzimy się jednorazowo lub relacje ze zwierzętami, które nie mogą nam powiedzieć jak bardzo jesteśmy egoistyczni. W najskrajniejszych przypadkach ustawiamy innych, tresujemy ich, by się nas słuchali, a kiedy tego nie czynią uważamy, że jest z nimi coś nie tak.

Opowiadania Janusza Garbalińskiego to interesujący zbiór opowiadań, które czyta się bardzo szybko. Niewielkich rozmiarów utwory w niedużej książce sprawiają, że bez trudu można z książką podróżować.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2015/05/janusz-garbalinski-dokad-zmierzamy.html