Tomasz Pospieszny, Nieskalana sławą, Gdynia „Novae Res” 2015

nieskalana_slawa_oklMoja fascynacja Marią Skłodowską-Curie zaczęła się równie wcześniej jak autora książki „Nieskalana sławą”. Niezwykle skromna, pracowita, potrafiąca pokonać wiele trudności odkrywczyni od lat jest dla mnie wzorem. Pracowitość, dążenie do perfekcji, uczenie się dla samego ideału kształcenia, poznawanie nauk humanistycznych i ścisłych są mi bliskie. To sprawiło, że kiedy zobaczyłam jej postać na okładce książki, której tytuł świetnie podsumowywał jej stosunek do własnych osiągnięć bez wahania sięgnęłam.

Wielkich ludzi poznaje się po tym, że mimo wielkich osiągnięć potrafią schylić się do nizin i docenić każdego człowieka. Taka właśnie była Maria Skłodowska: miała świetną pamięć,, przez co nauka przychodziła jej niezwykle łatwo, fascynowała się światem, pochodziła z rodziny szlacheckiej trudniącej się nauczaniem i potrafiła spojrzeć na chłopskie dzieci ze zrozumieniem, akceptacją i zobaczyć w nich małych odkrywców. Potrafiła docenić każdego człowieka, ale jednocześnie nie bała się stawić czoła wrogim opinią, niechęci i doskonale wiedziała, do czego dąży.

Tomasz Pospieszny nakreślił wspaniały obraz kobiety, która w trudnych czasach przetarła szlaki, wywalczyła prawa dla innych kobiet. Ona jako pierwsza uzmysłowiła wykształconym mężczyznom, że to nie płeć i pochodzenie są ważne, ale pasja i cel. Autor bardzo subtelnie wprowadza nas w realia, trudy życia pod zaborami oraz pokazuje jak wiele było tragedii w życiu małej Marii, którą fascynowało odkrywanie świata, jak bardzo poświęcała się pasji. Z kart książki przedziera do czytelnika zafascynowanie autora Marią Skłodowską- Curie.

Biografia napisana jest żywym językiem. Widać niesamowicie duży wkład autora w tę pracę. Mogę śmiało polecić wszystkim, bo jest to lektura godna poznania. Szczególnie polecam antyfeministką, które nie potrafią zrozumieć pędu do tworzenia równych szans. Maria Skłodowska należała do emancypantek przecierających szlaki, na których mężczyźni w imię kultury stawiali wiele przeszkód.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2015/04/tomasz-pospieszny-nieskalana-sawa.html