I tak oto trafiamy do drugiego tomu, do dziejów  rodziny Kamieńskich, von Bruhnów, a także von Diehsa. Po niezwykłych przygodach w Niemczech Eliza trafia do Polski, będzie mieszkać wraz z Martą – swoją przyjaciółką i chorążym Ukleją w Płoszowie. Nie jest tym faktem początkowo zadowolona, bo przecież ona światowa kobieta, w dodatku uczona, a musi zamieszkać w Galicji, gdzie ludzie są zdeklasowani, często ciężko pracują aby przeżyć i nie cierpieć głodu. Z drugiej jednak strony, kiedy Elza już się zadomowi w Płoszowie, to poznamy jej niezwykle wrażliwy charakter, żyłkę do inwestycji, lecz niestety nadal na horyzoncie nie widać miłości. A może gdzieś jest to upragnione uczucie, tylko nawet sama bohaterka jeszcze o nim nie wie i nie jest go świadoma? W tym tomie poznamy także bliżej kuzyna Elzy – Franza von Diehsa. W pierwszym tomie w czasach dzieciństwa, a także wczesnej młodości Elza nie lubiła swoj978-83-7942-033-9ego kuzyna, wręcz jej przeszkadzał i wchodził w drogę. A w tej części, zdradzę Wam tylko tyle, że panna von Bruhn ma co do Franza pewne plany, którym on sam dopomoże.

Muszę się przyznać, że drugi tom przeczytałam w jeden dzień, tak bardzo mnie wciągnął i zafascynował. Wręcz nie mogłam się od niego oderwać. Jak mówiłam, że w pierwszym tomie były sceny trzymające w napięciu, to teraz mówię, że w drugim tomie takie sceny są praktycznie cały czas. Już nie wspomnę o zabawnych momentach. Tak bardzo polubiłam bohaterów, że razem z nimi przeżywałam ich rozterki, a także szczęśliwe chwile.

W tym tomie znajdziemy się w roku 1873, warto zobaczyć co wtedy działo się z Polską, z jej obywatelami, jakie wtedy posiadaliśmy ziemie, a w końcu co zmieniło się w obyczajach. To nadal potężna lekcja historii, tylko że ukryta w wydarzeniach z życia głównych bohaterów.

W tej części przyjrzymy się bliżej losom Krzysztofa Kamieńskiego, zdradzę Wam tylko tyle, że dziwnym trafem dawna miłość do Teodory zderzy się z nową miłością. Ach ten Kamieński i jego zawirowania miłosne…

Ogromnie polecam drugi tom, przyznam się Wam szczerze, że gdybym drugi raz miała sięgnąć po serię Pozłacany róg, to nie wahałabym się ani chwili.

Moja ocena: 10/10

 

Źródło: http://zaczytani.pl/ksiazka/pozlacany_rog_tom_ii,druk