Czas dziecka: Wierszyki dla całej rodziny (Anna Lorkowska) oraz Umeme Changa (Groszek Stanilewicz)

wierszyki2_oklPoszukujesz jakieś przyjemnej lektury dla swoich pociech, która nie tylko rozbawi rymami, ale nawet czegoś nauczy? Oto coś dla Ciebie! Mam dla Was dwie recenzje książek dla najmłodszych, które niedawno ujrzały światło dzienne za pośrednictwem wydawnictwa Novae Res!
„Wierszyki dla całej rodziny” autorstwa Anny Lorkowskiej to drugi tomik poezji dla najmłodszych. Jest to zbiór piętnastu wierszyków, który w zabawny sposób przedstawiają codzienność dziecka i dorosłego.
Po lekturze każdy mały chłopiec i każda mała dziewczynka będzie wiedziała co nieco o zdrowym odżywianiu oraz segregacji śmieci, zrozumie konieczność mycia rąk, potrzebę pomagania osobom starszym. Oprócz tego autorka poświęciła wiersz dla pór roku, opisała miesiące i dni tygodnia.
Pozytywnie zaskoczył mnie fakt, iż jest to książeczka idealna dla polskich maluchów. Autorka nawiązywała do polskich miast, ważnych osobistości, jak i legend – między innymi znajdziemy tu odniesienie do smoka wawelskiego.

Język autorki jest prosty, także nawet ci, którzy dopiero poznają trudną sztukę czytania, po jakimś czasie będą mogli sami przeczytać wierszyki. Można nawet – w ramach edukacyjnych – nauczyć się ich na pamięć?
Wszystkie rozwiązania są dobre!
Jestem szczerze zadowolona z lektury „Wierszyki dla całej rodziny”. To piękne, rymowane wierszyki, które nawet mnie – starszego czytelnika – szczerze rozbawiły i pouczyły. W tej książeczce znajdziemy wszystko to, czym może zainteresować publikacja dziecko: podczas gdy dorosły będzie czytał wierszyki, maluch może podziwiać kolorowe ilustracje!
O ile „Wierszyki dla całej rodziny” są skierowane głównie dla przedszkolaków, o tyle kolejna nowość wydawnictwa Novae Res przypadnie do gustu starszakom.
Poznajcie „Umeme Changa” autorstwa Groszek Stanilewicz. Jest to opowieść o kameleonie, który, nie spiesząc się do wyjścia ze skorupy, nagle został sam. Lecz nie tak dosłownie sam – afrykańska dżungla jest pełna zwierząt – jednych dobrych, drugich złych. Umeme Changa będzie musiał poznać, komu może zaufać, by w końcu odkryć prawdę o samym sobie.
‚Umeme Changa. Historia Kameleona” to niedługo historia (około 30 stron), która przenosi czytelnika do Afryki. Gdzie nie spojrzeć tam zwierzęta. Główny bohater pozna leoparda, żyrafy, papugi, mrówki a nawet węże, a każda z tych postaci została obdarzona ludzkimi cechami charakteru.
– Ludzkie? – powtórzył […] kameleon. – Co znaczy „ludzkie”?
– […] „Po ludzku”, często oznacza robić odwrotnie niż się czuje. Na przykład darzyć kogoś całkiem odmiennego ogromną sympatią, ale robić to tak, żeby nikt nie domyślał się prawdy.  
„Umeme Changa” to historia, podczas której młody czytelnik zapragnie sam przenieść się do ciepłych klimatów. To mądra książeczka – w sam raz dla ucznia z podstawówki. Język Groszek Stanilewicz jest bardzo plastyczny – pełno w nim metafor, które pięknie przedstawiają opisy przyrody. Wierzę, że dzieci nie będą miały problemu z wyobrażeniem sobie dżungli.
Książeczka posiada przepiękne, ciepłe (bo w jasnych kolorach) ilustracje. Wiele z nich jest naprawdę pomysłowych. Wystarczy nawet spojrzeć na samą okładkę – czyż nie jest oryginalna? A na pewno przyciąga wzrok!