Pytania, które znalazły się w tym wywiadzie pochodzą od Was, czyli czytelników. Tego właśnie chcieliście się dowiedzieć o Pawle Ślusarczyku, autorze kryminału „Mroczna tajemnica Bieszczad”.

 

Małgorzata: Podobno większość Polaków nie czyta książek, a wśród tej mniejszości, która czyta, zdecydowanie przeważają kobiety. No a kobiety, jak wiadomo, najbardziej lubią powieści o miłości. Co w takim razie motywuje polskiego mężczyznę do tego, by zostać pisarzem?

PŚ: Zainteresowanie płci przeciwnej pisarzem jest niewątpliwą motywacją, przynajmniej dla młodych twórców, do których niestety przestałem się już zaliczać. Pisząc tę książkę motywowała mnie przede wszystkim chęć zrobienia czegoś nowego (wcześniej pisałem głównie utwory wierszowane), a także zaspokojenie własnej ambicji. Wracając do tego, co kobiety lubią najbardziej czytać, to w powieści są wątki miłosne, nawet jeden z tytułów roboczych miał brzmieć „Romans z trupem w tle”.

 

Księgozbiór Kasiny: Dlaczego akcja osadzona w Bieszczadach? Wiąże się z tym miejscem jakaś historia?

PŚ: Na pewno wiąże się niejedna historia. Jednak jest to przede wszystkim miejsce, gdzie przez ostatnie lata systematycznie spędzam wakacje. Można by tutaj zadać pytanie czemu nie piszę o Tatrach, w pobliżu których w końcu mieszkam i widzę je z okna? Przede wszystkim dlatego, że nie odczuwałbym przyjemności pisząc o tym, z czym się spotykam na co dzień. To ogranicza moją wyobraźnię.

red_sonia : Czy miłość do gór i w sumie idealna sceneria, samotne domki, kręte i strome ścieżki, daleko do głównej drogi, czy Pana mroczna dusza, a może zupełny przypadek, co spowodowało wybór właśnie kryminału, a nie innego gatunku? Np. komedii?

PŚ: Mroczna tajemnica Bieszczad jest mieszanką gatunkową (kryminał, romans, lekka erotyka, komedia, proza poetycka) jednak chyba faktycznie dominuje tu kryminał. A czy mam mroczną duszę? Nie wiem, nie widziałem jej. O wyborze gatunku pisałem już wcześniej, ale powtórzę, że decyzję o pisaniu podjąłem po przeczytaniu właśnie kryminału.

 

Do przeczytania wszystkich odpowiedzi na pytania autora „Mrocznej tajemniczej Bieszczad” zapraszam na cyrysia.blogspot.com